Hlavnou časťou programu bol koncert Mariána Vargu, ktorý stelesňuje jeden z najdôležitejších pojmov niekdajšej česko-slovenskej hudobnej scény. Ani on, ani Juraj Jakubisko sa celý večer nezaobišli bez cigár a pri bafkaní si dohovárali budúcu spoluprácu. (bd)
Jiří Lábus sa priznal, že úlohu kráľa prijal najmä kvôli devätnásťročnému priateľstvu s riaditeľkou Slovenského inštitútu Ľubicou Krénovou. Svoj vinš začal tým, že ešte nikdy žiaden dom neotváral, zato pravidelne zatvára reštaurácie.
Jiří Bartoška zaželal Slovenskému inštitútu, aby sa uprostred Prahy stal „malým Československom“. Jeho vinš sa naplnil bezprostredne po skončení slávnostného programu, keď „malé Československo“ doslova vzniklo v riaditeľni inštitútu. Zľava dve Slovenky Zuzana Kronerová, Anna Šišková, v strede dvaja Česi, Jiří Bartoška a Jiří Ornest, vpravo manželská dvojica Slovákov žijúcich v Prahe, Deana Horváthová-Jakubisková a Juraj Jakubisko. Tretia múza, Emília Vášáryová, sa príjemného posedenia nezúčastnila, pretože sa ponáhľala do Činoherného klubu, kde hosťuje v predstavení Návrat do púšte.
Slovenský inštitút v Prahe sa nedávno presťahoval do nových priestorov priamo v centre mesta. Otvoriť ho prišlo mnoho českých aj slovenských umelcov, ktorí sa na jeho pôde budú určite ešte objavovať. V úlohe troch kráľov mu šťastný život zaželali traja „Jiří“ – Bartoška, Ornest a Lábus – a tri slovenské múzy – Zuzana Kronerová, Anna Šišková a Emília Vášáryová.