Obce majú peniaze, hrozí im aj korupcia

BRATISLAVA – Na samosprávu prechádza podstatne viac peňazí a právomocí ako doteraz a spolu s tým sa zvyšuje aj riziko korupcie. Pripravovaný zákon o konflikte záujmov by sa mal týkať ...

BRATISLAVA – Na samosprávu prechádza podstatne viac peňazí a právomocí ako doteraz a spolu s tým sa zvyšuje aj riziko korupcie. Pripravovaný zákon o konflikte záujmov by sa mal týkať aj tisícov starostov a poslancov samosprávy.

„Korupcia a klientelizmus na miestnej úrovni existujú, len sú rozložené do veľkého počtu územných celkov a menej viditeľné,“ hovorí splnomocnenec pre reformu verejnej správy Viktor Nižňanský.

Primátor Veľkého Šariša Róbert Oros namieta, že „v samospráve je to stále kontrolovateľnejšie ako v štátnej správe“, lebo sú pod priamou kontrolou občanov, poslancov či kontrolórov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Návrh zákona o konflikte záujmov pre volených funkcionárov zavádza rad povinností a obmedzení. Starostovia, primátori, župani, ale aj poslanci obecných a krajských zastupiteľstiev napríklad budú musieť podávať majetkové priznania.

„Každý verejný činiteľ by mal skladať účty verejnosti. Žije predsa z peňazí obyvateľov,“ súhlasí starostka Pažite v okrese Partizánske Slavka Súlovská, súčasne aj poslankyňa Trenčianskeho kraja. Obciam sa podľa nej dosiaľ „tak nejako“ dôverovalo, lebo „dostali menší balík peňazí“. Ale starosta či primátor má niekedy „prístup k ozaj veľkým peniazom“ a mal by svoj majetok priznávať.

Nový zákon by mal zakázať účasť poslancov a možno aj starostov v orgánoch spoločností, ktoré patria mestu či obci. Spoluautor návrhu zákona Vladimír Pirošík tvrdí, že najmä vo väčších mestách dostávajú za tieto funkcie slušné peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Nesúhlasí poslanec parlamentu Roman Vavrík (SDKÚ), člen pracovnej komisie, ktorá návrh zákona pripravuje. Podľa neho je v mnohých obciach často problém nájsť vhodných kandidátov do zastupiteľstva, nieto ešte do orgánu spoločnosti. „Nevidím problém, prečo by poslanci nemohli sedieť v dozorných radách,“ hovorí.

Primátor Prievidze Ján Bodnár dodáva, že práve starostovia by mali mať účasť v týchto orgánoch, aby mali prehľad, „čo sa v týchto spoločnostiach deje“.

V zákone by mali byť aj tzv. postzamestnanecké obmedzenia, aj keď by neboli také prísne ako napríklad u ministrov. Starosta by sa určitý čas po uplynutí mandátu nemohol zamestnať vo firme, ktorá za jeho „starostovania“ dostala od obce objednávku. „To je logické,“ myslí si Bodnár.

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora sa k návrhu zákona odmietol vyjadriť s odôvodnením, že nepozná jeho definitívnu verziu. Riešeniu problému sa podľa neho nebránia, musí byť však v súlade s ústavou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 062
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 984
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 104
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 014
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 991
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 470
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 077
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 541
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu