Berlín 14. marca (TASR) - Nezamestnaní muži a ženy majú viac zdravotných problémov ako tí, ktorí chodia do práce. Pravdou je však aj to, že zamestnaní si dávajú na svoje zdravie väčší pozor, konštatuje sa v záverečnej správe najnovšieho výskumu Ústavu Roberta Kocha v Berlíne. O výskume, na ktorom sa zúčastnilo 7124 osôb vo veku 20-59 rokov, informuje nemecký denník Die Welt.
Až 49 percent nezamestnaných mužov fajčí - z radov zamestnaných pánov holduje tomuto zlozvyku 34 percent. Medzi ženami je tento pomer 31 ku 28 percentám. V pití alkoholu niet medzi nezamestnanými a zárobkovo činnými prakticky nijakého rozdielu, informuje Die Welt.
Svoj zdravotný stav považuje 23 percent nezamestnaných za "menej dobrý", spomedzi pracujúcich respondentov je to len 11 percent. Autori štúdie upozorňujú, že čím dlhšie je človek bez práce, tým sa po zdravotnej stránke cíti horšie.
Aj keď majú nezamestnaní teoreticky viac času na rôzne športové aktivity, tieto možnosti využíva len 30 percent z nich, spomedzi zamestnaných osôb pestuje nejaký druh športu 40 percent opýtaných. U ľudí bez práce je aj spokojnosť so životom všeobecne nižšia.
Dvanásť percent nezamestnaných udalo, že majú len jedného človeka, na ktorého sa môžu v prípade potreby spoľahnúť, u osôb s prácou má jediného skutočne spoľahlivého priateľa len päť percent opýtaných - u ostatných je okruh spoľahlivých známych širší, pokračuje v informáciách Die Welt.
Zistilo sa taktiež, že nezamestnaní muži strávia na klinikách o 100 percent viac času ako pracujúci a musia čeliť vo veľkej miere psychickým problémom. Najnovšia štúdia nemeckých odborníkov taktiež potvrdila, že ženy sa s nezamestnanosťou dokážu vyrovnať ľahšie ako muži.
Pre lekárov je aj dnes ťažké vysvetliť, do akej miery vplýva na vznik a priebeh toho-ktorého ochorenia skutočnosť, že človek sa ocitol bez práce. Štúdia odborníkov z Kochovho ústavu však napovedá, že nezamestnanosť má na chorobnosť všeobecne väčší vplyv, ako sa ešte nedávno predpokladalo, dodáva v závere Die Welt.