Bratislava 14. marca (TASR) - Osobnú skúsenosť s drogami má na Slovensku necelých 20 percent mladých ľudí vo veku do 18 rokov. Vyplýva to zo Správy o stave a úrovni výchovy a vzdelávania v školách a školských zariadeniach v SR v školskom roku 2001/2002, ktorú každoročne predkladá hlavný školský inšpektor Vladislav Rosa. Najviac skúseností majú žiaci základných (ZŠ) a stredných škôl (SŠ) s drogami, ktoré sa fajčia. Rizikovou skupinou, respektíve frekventovaným obdobím experimentovania s drogami je 14 až 16 rokov. Najnižší uvedený vek, v ktorom respondent vyskúšal drogu, je 11 rokov. K najčastejšie skúšaným drogám patrí marihuana, prchavé látky, tabletky, heroín a hašiš. Ostatné drogy - LSD, pervitín, kokaín - skúšajú mladí skôr ojedinele.
Zvedavosť a "naivnú" prevenciu označil Štefan Matula z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie za najvýznamnejší faktor, ktorý zohráva úlohu pri experimentovaní s drogami u mladistvých. Druhým je sociálny vplyv vrstovníckej skupiny. Dieťa alebo mladiství sa obáva výsmechu kamarátov.
Osobnostné a povahové črty môžu zvýšiť pravdepodobnosť, že sa dieťa vydá na cestu drogovej závislosti. Rizikovou skupinou sú podľa Matulu ľahko ovplyvniteľné deti s výraznými črtami disharmonického vývinu a osobnostnej štruktúry, ktoré trpia pocitom osamelosti a menejcennosti. Neusporiadaná rodinná atmosféra, asociálna hodnotová orientácia rodinného prostredia a nedostatok porozumenia zo strany rodičov, zvyšuje riziko vzniku drogovej závislosti. Upozornil však, že to nie je pravidlo a poukázal na to, že pribúda detí konzumujúcich drogy z tzv. slušných rodín.