Bratislava 14.marca (TASR) - Väčšina slovenských podnikateľských subjektov bude schopná etablovať sa na spoločnom trhu Európskej únie (EÚ), a to aj napriek ich zatiaľ nedostatočnej príprave na tento krok. Na britsko-slovenskej konferencii o problematike jednotného európskeho trhu to uviedol podpredseda vlády SR pre európsku integráciu, ľudské práva a národnostné menšiny Pál Csáky.
Úplné zapojenie SR do jednotného trhu prirovnal vicepremiér k nastúpeniu do idúceho vlaku. Integrácia tohto spoločného priestoru od jeho formálneho ustanovenia v roku 1992 totiž stále pokračuje, s cieľom zvyšovať celkovú globálnu konkurencieschopnosť EÚ. Slovensko ako nový člen bude musieť v tejto súvislosti zosúladiť svoj rozvoj okrem iného s tzv. Lisabonskou stratégiou, zdôrazňujúcou význam vzdelania pre tvorbu pracovných miest a sociálnu súdržnosť.
Podniky by mali po vstupe SR do únie rátať aj s prísnejšími pravidlami poskytovania štátnej pomoci, ktoré im už napríklad neumožnia zbavovať sa záväzkov na úkor štátu. Dotácie sa budú prideľovať najmä vzhľadom na rozvoj regiónov.
Celková pripravenosť podnikateľskej sféry na podmienky jednotného trhu je podľa P. Csákyho "v tejto chvíli nie úplne dostatočná". Upozornil na výsledky prieskumu Asociácie európskych obchodných a priemyselných komôr Eurochambers, podľa ktorého sa takmer polovica slovenských firiem na vstup pripravovať ešte nezačala. Napriek tomu až v 60 % firiem prevažuje optimizmus, pokiaľ ide o ich perspektívy v EÚ.
Ďalší prominentný účastník konferencie generálny riaditeľ Konfederácie britského priemyslu (CBI) Digby Jones zdôraznil prínosy privatizácie podnikov sieťových odvetví a celkovej liberalizácie trhov. S odvolaním sa na britské skúsenosti potvrdil, že odštátnenie energetických rozvodov, plynárenstva či vodného hospodárstva vedie k znižovaniu cien a zlepšovaniu kvality služieb.
V súvislosti s potrebou liberalizácie podrobil kritike Európsku komisiu (EK), ktorá podľa neho zavádzaním príliš mnohých regulačných opatrení tento proces potláča. Tak znižuje flexibilitu trhu, a tým aj konkurencieschopnosť, čo v konečnom dôsledku zhoršuje aj sociálne pomery. Krajiny s najväčšou mierou trhovej liberalizácie v EÚ - Veľká Británia, Írsko a Holandsko - sú zároveň krajinami s najnižšou nezamestnanosťou, upozornil zástupca britských zamestnávateľov. "Menej pravidiel, menej regulácií - to je jediná cesta," vyhlásil.
Rozšírenie EÚ je pre podniky v Spojenom kráľovstve podľa D. Jonesa už päť rokov praktickou realitou. Aj on vidí v tomto kroku viac šancí ako hrozieb. Pritom pripustil, že niektoré podniky v kandidátskych krajinách tento vývoj ohrozí a časť z nich na rozšírenom trhu neuspeje.
Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Michal Ľach vo vystúpení zdôraznil pripravenosť a schopnosť adaptácie väčšiny slovenských podnikov na podmienky jednotného trhu. Slovensko by podľa neho malo okrem iného viac využívať svoju geografickú polohu - aj z hľadiska veľkých trhov na východe Európy - a intenzívnejšie rozvíjať cestovný ruch.