Zvykne sa hovoriť „vtáka poznáš po perí“ a človeka podľa toho ako vypadá. A nielen on, ale aj jeho okolie a životné prostredie, ktoré dotvára svojou existenciou. A k tomu modernému rozhodne patrí slušné auto. Auto, v ktorom strávime častokrát viac času než doma s rodinou, reprezentuje svojho majiteľa a jeho životný štýl. Preto mu náleží naša patričná pozornosť v podobe starostlivého vyčistenia zvonka i zvnútra. A súčasné obdobie je na to priam ako stvorené. Zimnou prevádzkou auto trpí azda najviac zo všetkých ročných období.
V súčasnosti najjednoduchšou a najpohodlnejšou cestou sa zdá používanie umývačky áut, ktorá je súčasťou každej väčšej pumpy. Časom, ale narastá nespokojnosť s touto formou čistenia, lebo častice prachu , kamienkov a iných nečistôt zachytených na kefách po predošlom umývaní spôsobujú škrabance dobre viditeľné až po rokoch používania. Keď je dlhý rad na umyvárke, rozmyslime si čo je pre naše auto najlepšie.
Použitie málo výkonného vysávača na pumpe, ak nám záleží na dôkladnejšom odstránení nečistôt z kobercov a čalúnenia, tiež veľa spokojnosti neprinesie.
Keď málo nestačí
Ako druhá alternatíva sa ponúka využitie služieb súkromných firiem a nechať si auto vyčistiť od nich. „Dať si auto odviezť trebárs aj po príchode do práce a za 3-6 hodín - podľa rozsahu čistenia - sa vám pred odchodom z nej vráti umyté, naleštené aj s „vypucovaným“ a zakonzervovaným interiérom, prípadne aj vytepované využíva čoraz viacej ľudí,“ hovorí Peter Polák z firmy POLSK - čistenie interiérov. Aj podľa iných odborníkov stále stúpa obľuba tejto služby, pričom zákazníkmi sú väčšinou veľmi zamestnaní, lepšie situovaní ľudia, alebo aj firmy, ktorým záleží ako ich autá reprezentujú a dodávajú imidž. Ďalej sú to ľudia, ktorým záleží na aute ako na „členovi rodiny“ a v neposlednom rade aj ľudia so zdravotnými ťažkosťami, ako je astma, alergie a pod. Pre nich je interiér čas od času zbavený prachu, roztočov a iných látok nevyhnutnosťou pre pokojnú jazdu. Predpokladom na využívanie takejto služby je vhodné počasie a vyhľadanie príslušne zameranej firmy. Pokiaľ nemáme možnosť nechať auto uschnúť v garáži pri otvorených dverách, vhodnejšie je vyčkať na teplejšie slnečné počasie (táto alternatíva nastáva len v prípade tepovania interiéru). Ostatnú údržbu vrátane voskovania karosérie možno robiť bez výnimky celoročne.
Veľké čistenie sa podľa odborníkov odporúča robiť minimálne dva krát do roka na jeseň po dovolenke, a na jar, keď sa zbavujeme hromady blata, prachu a soli.
Nový kabát ochráni
Možno si niekto povie - načo toľká starostlivosť? Pravidelným čistením totiž šetríme vnútorné zariadenie a ak plánujeme auto čoskoro predať, napr. po ukončení lízingu, mali by sme na to myslieť skôr. Slnko, ozón a kyslík obsiahnutý v ovzduší počas celého dňa pôsobia na plastové časti zariadenia a to spôsobuje ich postupné vyblednutie, vysušenia a starnutie. Ak v aute fajčíte mali by ste si uvedomiť: zničené poťahy, zachytený dym a smrad ani tepovaním tak ľahko odstrániť nepôjde. Ak má auto kožený interiér - ten treba pravidelne ošetrovať špeciálnymi prípravkami, aby koža nepopraskala. Najhoršími pasažiermi, čo sa čistenia týka sú údajne deti a psy - treba pod nimi vyložiť sedadlá dekami. Staré niekoľkoročné fľaky od čokolády, kokakoly sú aj pre vyspelú techniku a chémiu problém.
Ak sa teda teraz rozhodnete obrátiť na niektorú malú firmu mali by ste si všímať - zmysel zamestnancov pre čistotu, služby (odvezú aj dovezú, umyjú, navoskujú, odstránia malé fliačiky). Cena čistenia sa pohybuje od 800 Sk bez tepovania alebo 1300 až 2500 Sk aj s tepovaním interiéru. Veľké čistenie aj s tepovaním stojí od 1490, kožený interiér je asi o 100 Sk drahší. Väčšina týchto firiem využíva na čistenie vysoko kvalitné prostriedky pre profesionálov vyvinuté na odstraňovanie špiny, škvŕn aj fľakov. Pri ceste z práce oceníte svoje rozhodnutie. V čistom a navoňanom prostredí sa budete cítiť príjemnejšie, ale aj istejšie. Veď človek nikdy nevie kedy sa pritrafí zviesť niekoho na koho by sme radi urobili dojem.
BEATA PLACHÁ