Klement Gottwald stalinizoval Československo

Tretí prezident ČSR po Masarykovi a Benešovi sa zaslúžil o sovietizáciu, presnejšie stalinizáciu Československa a urobil všetko preto, aby republika pretrhala akékoľvek putá so svojou demokratickou minulosťou. Bol taký verný Stalinovi, že ho nasledoval ..


FOTO – ARCHÍV


Tretí prezident ČSR po Masarykovi a Benešovi sa zaslúžil o sovietizáciu, presnejšie stalinizáciu Československa a urobil všetko preto, aby republika pretrhala akékoľvek putá so svojou demokratickou minulosťou. Bol taký verný Stalinovi, že ho nasledoval aj do hrobu - vraj prechladol na Stalinovom pohrebe. Iní za príčinu jeho smrti považovali jed - robiť vysokú politiku bolo v tých časoch nebezpečné. Klement Gottwald zomrel 14. marca 1953 - pred päťdesiatimi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyučený stolár vlastne nikdy veľmi fyzicky nepracoval. Viac mu vyhovovalo funkcionárčenie - najprv v mládežníckych a neskôr straníckych aparátoch. Od vzniku KSČ v roku 1921 pracoval na Slovensku, v Banskej Bystrici a vo Vrútkach.

SkryťVypnúť reklamu

KSČ prijala síce 21 podmienok Kominterny, ale keďže prejavovala určité náznaky vlastných programov a názorov, muselo na príkaz Moskvy dôjsť v strane k „boľševizácii“. Gottwald túto úlohu splnil do bodky na V. zjazde KSČ v roku 1929. Odvtedy strana pod jeho vedením už len vykonávala príkazy Sovietskeho zväzu.

Ako poslanec vo svojich prejavoch v Národnom zhromaždení netajil, že sa od súdruhov v Moskve komunisti učia, ako „zakrútiť krkom“ všetkým ideologickým nepriateľom po víťaznej revolúcii. KSČ síce strácala členov, ale moskovský tlak na satelitné strany neustával.

V čase smrteľného nebezpečenstva pre ČSR z Nemecka sa Klement Gottwald pokúšal o politiku „ľudového frontu“. Objatie Moskvy a Berlína v roku 1939 všetky komunistické strany a najmä radových komunistov zaskočilo, ale Gottwald nikdy veľmi neodporoval a neprotestoval proti zmene kurzu internacionály. Počas vojny žil v Moskve a odtiaľ riadil činnosť KSČ. Rokoval aj s Benešom a tam sa začala ich nútená spolupráca.

SkryťVypnúť reklamu

Do otvoreného konfliktu s londýnskou vládou ČSR sa Gottwald nikdy nedostal. Snažil sa ale znížiť vplyv Beneša na vojnové udalosti, prípravu armády a na priebeh povstania na Slovensku. Po vojne sa snažil zvýšiť zásluhy komunistov a najmä svoje, hoci do priamej prípravy povstania zasahovať nemohol, okrem iného aj preto, že spojenie so Slovenskom bolo zložité a nepravidelné.

V roku 1946 ako vodca najväčšej strany, ktorá v Čechách vyhrala voľby, sa Gottwald stáva predsedom vlády. Ešte spomína „československú cestu k socializmu“, metódy ovládania štátneho aparátu a najmä silových rezortov ako vnútro a obrana sú však v jeho réžii čisto boľševické.

Gottwald šikovne využil rozpory v demokratických stranách, ktoré chceli hrať vo februári 1948 proti komunistom vabank. Demisia ich ministrov umožní Gottwaldovi pritvrdiť tlak na chorého Beneša a vytvoriť vládu bez demokratických strán. Jeho prejav 25. februára, ktorý sa začína známou vetou „Práve som sa vrátil z Hradu…,“ znamená začiatok konca demokratického Československa.

SkryťVypnúť reklamu

V novej vláde boli len dvaja nekomunisti - generál Ludvík Svoboda a Ján Masaryk, ktorý onedlho zomiera. Československo završuje rozdelenie Európy na dva bloky a vytvorenie železnej opony, ktorá bola len dokončením Stalinových plánov už z konferencie v Jalte.

Po februári sa v ČSR nastolil stalinský model kasárenského komunizmu, ktorý likviduje akýkoľvek odpor, iný názor, samostatné myslenie. Vrcholom teroru je hľadanie nepriateľa vo vlastných radoch, aké Stalin robil v 30. rokoch. Zasahuje aj najvyšší stranícky aparát - Rudolf Slánsky či Vladimír Clementis sú popravení ako zradcovia.

Zlé jazyky hovoria, že Stalin si v 50. rokoch vybral na potrestanie za „občas“ samostatný názor aj Gottwalda. Preto bol vraj „robotnícky prezident“ v posledných rokoch veľmi neistý a postrkával obete sovietskym poradcom, ktorí u nás čistky riadili, aby sa obeťou nestal sám. Dôkazy o jeho činnosti v tom čase prinesie zrejme len dlhodobé historické skúmanie. Príkazy cez sovietskych poradcov išli často len telefonicky alebo ústne.

SkryťVypnúť reklamu

Alkoholizmus, ku ktorému mal Gottwald sklony od mladosti, vyvrcholil práve v období čistiek. Teroru v najmasovejšej forme zabránila iba smrť oboch diktátorov. Totálne znárodnenie, prenasledovanie cirkví a iné prvky kasárenského modelu komunizmu zostali v krajine ešte ďalších 40 rokov.

Po odhalení kultu osobnosti načas spolu so Stalinom upadol do nemilosti i Gottwald. Keď mala učiteľka v základnej škole v Lučenci v roku 1956 odstrániť ich portréty z prvých stránok učebníc, zavolala si k tomu pár žiačok. „Deti, títo už neplatia,“ povedala.

Neskôr sa však, aj zásluhou Gustáva Husáka, ktorého v päťdesiatych rokoch väznili, Gottwaldov kult čiastočne vrátil - aj v podobe nevzhľadnej sochy na Námestí Slobody v Bratislave, ktorú odstránili až po roku 1989. Monštrum zničila výbušnina.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok - Masaker v My-lai

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 743
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 557
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 576
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 562
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 394
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 089
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu