
Srbsko smúti. Pred budovou srbskej vlády sa so sviečkami a kyticami zhromaždili stovky ľudí. FOTO - REUTER
Stíhanie vrahov srbského premiéra Zorana Djindjiča odvrátilo pozornosť od honu vlády na organizovaný zločinSrbská vláda už vraj má vinníka vraždy svojho premiéra. Zorana Djindjiča podľa nej zastrelili členovia organizovanej zločineckej skupiny známej ako Zemunský gang.
„Vražda srbského premiéra Zorana Djindjiča bola pokusom tejto skupiny zastaviť boj vlády proti organizovanému zločinu,“ píše sa vo vyhlásení vlády.
Polícia už zadržala 200 osôb, traja hlavní podozriví však stále unikajú. Za dôkaz viny považuje vláda fakt, že niektorí členovia gangu sa po atentáte začali skrývať a vyhýbajú sa zadržaniu.
„Zemunský gang tvorí 200 kriminálnikov, proti ktorým bolo vznesených viac než 300 obvinení,“ píše sa v stanovisku srbskej vlády. Gang, napojený na extrémnych nacionalistov, je podozrivý aj z predchádzajúceho pokusu o atentát na Djindjiča a z ďalších vyše päťdesiatich vrážd v Belehrade a jeho okolí. Zemunskí vraj pripravovali aj atentát na bývalého srbského premiéra Ivana Stamboliča a bývalého lídra protimiloševičovskej opozície Vuka Draškoviča.
Šéfov Zemunského gangu doteraz pred zatknutím chránili kontakty vo vysokých policajných kruhoch.
Pred niekoľkými mesiacmi srbská vláda na čele s Djindjičom spustila masívnu akciu proti podsvetiu. Ustanovila špeciálneho prokurátora pre organizovaný zločin a začala zhromažďovať výpovede chránených svedkov a informácie o zemunských gangstroch.
Ich hlavným informátorom sa stal belehradský obchodník Ljubiša Buha, ktorý je údajne vodcom konkurenčného klanu. Buha sa odvážil prehovoriť, lebo ho chráni nedávno schválený zákon o boji proti organizovanému zločinu, ktorý zaviedol ochranu svedkov.
Okrem obchodu s drogami vraj Zemunský gang zarábal aj na únosoch bohatých obchodníkov - za únos belehradského bankára vraj dostali v roku 2001 sedem miliónov eur.
Podpis oprávnenia na zadržanie vodcov Zemunského gangu si v Belehrade údajne naplánovali na včera. Zemunskí snajperi ich predbehli. Zabili tak dve muchy jednou ranou - odpravili nepriateľa a uviedli krajinu do zmätku, v ktorom sa ich aktivitám darí najlepšie.
„Výnimočný stav bude trvať dovtedy, kým nebudú dolapení vrahovia,“ vyhlásila dočasná srbská prezidentka Nataša Micičová. Až do odvolania budú obmedzené občianske práva obyvateľov. Do ulíc sa zasa ako v nočnej more z nedávneho Miloševičovského režimu vyrojila armáda, ktorá prebrala úlohy polície. Uniformovaní chlapi so samopalmi prehľadávajú autá, legitimujú ľudí.
Srbský trón zatiaľ zíva prázdnotou a láka mocichtivých. Obyčajným Srbom, poučeným nedávnou minulosťou, to naháňa strach.
„Čoskoro sa v Srbsku strhne nová bitka o moc - medzi mafiou a premiérom,“ napísala pred týždňom srbská novinárka Gordana Igricová pre informačnú stránku organizácie Institute of War and Peace Reporting. Dnes je premiér je mŕtvy a mafia nerozoznateľne splýva so štátnym aparátom.