New York 13. marca (TASR) - Británia navrhuje šesť skúšok pre irackého prezidenta Saddáma Husajna, v ktorých by dokázal, že odzbrojuje.
Zatiaľ nie je jasné, či a akým spôsobom by sa tieto skúšky pridali k existujúcemu americko-britsko-španielskemu návrhu novej
rezolúcie, ktorá dáva Iraku čas odzbrojiť do 17. marca, ináč mu hrozí vojenský útok.
Britský text obsahuje šesť skúšok - požiadaviek - pre Saddáma:
1. Televízne vystúpenie, v ktorom by sa vzdal vlastnenia zbraní hromadného ničenia a priznal, že ich zatajoval.
2. Umožniť 30 kľúčovým irackým vedcom odísť na Cyprus a vypovedať pred zbrojnými inšpektormi OSN.
3. Vydať antrax a iné chemické a biologické zbrane alebo zdokladovať, čo sa s nimi stalo.
4. Zničiť zakázané rakety as-Samúd 2, ktoré majú dlhší dolet než povoľuje OSN.
5. Vysvetliť účel bezpilotných lietadiel, ktoré údajne môžu rozširovať chemické zbrane.
6. Vydať mobilné zariadenia na chemickú a biologickú výrobu alebo podať k nim vysvetlenie.
Najnovšia verzia britského textu obsahuje prázdne miesto namiesto konkrétneho dátumu, dokedy by Irak musel tieto kritériá splniť. Po ich splnení by následne Británia uznala, že Bagdad
preukázal "plnú, nepodmienenú, okamžitú a aktívnu spoluprácu" s OSN v zmysle novembrovej rezolúcie BR. O konečnom dátume ako ultimáte pre Saddáma sú Briti ochotní diskutovať.
Kompromisný návrh - šesť skúšok - pôvodne predstavil britský premiér Tony Blair. Zatiaľ sa vníma skôr ako právne nezáväzný text, ktorý môžu podporiť jednotlivé krajiny a nie ako integrálna súčasť americko-britsko-španielskeho návrhu rezolúcie otvárajúcej cestu pre útok na Irak. Ten návrh stále obsahuje ultimátum 17. marca - pondelok budúceho týždňa.
Podľa pozorovateľov Británia očakávala, že USA a Španielsko podpíšu návrh šiestich skúšok na odvrátenie vojny, ale neurobili tak. USA britskému textu iba slovne vyjadrili podporu. Londýn s textom prišiel s cieľom získať hlasy štátov Bezpečnostnej rady OSN pre americko-britsko-španielsku rezolúciu. Britskí diplomati chcú dosiahnuť, aby možný útok na Irak odobrila OSN, keďže Blair by doma čelil silnej kritike, ak by sa Británia zúčastnila na vojenskej akcii neschválenej OSN.