Marco Tronchetti Provera, predseda správnej rady talianskej skupiny Pirelli, oznámil stratu spoločnosti vo výške 610 miliónov eur. Minuloročný prepad zapríčinili náklady na reštrukturalizáciu firmy, ktorá podniká v oblasti telekomunikácií a výrobe pneumatík. FOTO – ČTK/AP
BRATISLAVA – O bezstarostnejšie prežitie staroby má záujem čoraz viac Slovákov. Príjem od štátu v podobe priemerného mesačného dôchodku 6200 korún dôchodcom sny o životnom štandarde nenapĺňajú, a tak sa snažia o zabezpečenie ďalších peňazí. Jednu z možností ponúkajú doplnkové dôchodkové poisťovne.
Za šesť rokov svojej existencie si doplnkové poistenie začalo platiť takmer pol milióna klientov. Obľuba nepovinného sporenia na dôchodok pritom rastie a poisťovne zaznamenali vlani zatiaľ najväčší záujem. Do ich evidencií pribudlo približne 176-tisíc nových prispievateľov.
„Spolu s krivkou poistencov sa dvíha i čiara dosiahnutých príjmov. Celkové príjmy prekročili za celý čas existencie poisťovní deväť miliárd korún,“ povedal Marián Štofko, prezident Asociácie doplnkových dôchodkových poisťovní. Nárast oproti roku 2001 pritom predstavoval viac ako tri a pol miliardy korún.
Najväčším dielom prispievajú do poisťovní zamestnávatelia. Poisťovniam zaplatili za šesť rokov ich pôsobenia na finančnom trhu viac ako štyri miliardy. Druhú priečku obsadili príspevky poistencov, ktoré sú o tristotisíc korún nižšie. Príjmy poisťovní dopĺňajú výnosy z hospodárenia na finančom trhu.
Poisťovne investujú príspevky sporiteľov hlavne do štátnych dlhopisov a pokladničných poukážok. Porfólio investícií je však široké a zahŕňa aj ďalšie možnosti zhodnocovania, ako sú termínové vklady, nehnuteľnosti alebo podielové listy.
Doplnkové dôchodkové poistovne vyplatili od svojho vzniku dôchodky takmer päťdesiatim tisícom ľudí. Tí si rozdelili približne osem a pol miliardy korún. Viac ako polovici z nich vyplatili poisťovne dôchodky jednorázovo a zvyšným poistencom platia dlhodobo prostredníctvom pravidelných dôchodkov.
Najatraktívnejší z produktov je podľa Štofka doplnkový starobný dôchodok, ktorý z porfólia služieb predstavuje takmer 29 percent. Poisťovne však dávky vyplácajú aj v rámci výsluhového, doplnkového, invalidného alebo pozostalostného dôchodku.
Záujemca o tento typ poistenia môže uzavrieť zmluvu ako samoplatca alebo na základe zamestnávateľskej zmluvy. „V druhom prípade mu jeho zamestnávateľ doplatí určité percento z príspevku, ktoré si zohľadní ako daňový výdavok. Výška percenta pritom závisí od zamestnávateľa. Obvykle sa však pohybuje od jedného do troch percent, podľa druhu činnosti a veku zamestnanca,“ hovorí Margita Hurčíková, tajomníčka asociácie.
Poskytnuté peniaze si zamestnávateľ môže odpísať ako daňový výdavok, a to maximálne do troch percent z celkových miezd poistencov a do šiestich, ak ide o prácu, ktorá ohrozuje zdravie pracovníkov.
Na Slovensku pôsobia štyri doplnkové dôchodkové poisťovne. Najväčší podiel na trhu má Prvá DDP Tatry-Sympatia, ktorá bola na trhu prvá. Za ňou nasleduje DDP Stabilita, na tretej priečke je DDP Pokoj a štvoricu uzatvára DDP Credit-Suisse L&P. Na poistnom trhu sa však črtá aj činnosť piatej – Prvej národnej doplnkovej dôchodkovej poisťovne.
Koľko ľudí využíva DDP?
rok počet poistencov
1998 96 706
1999 127 045
2000 182 334
2001 281 088
2002 457 432
Zdroj: Asociácia doplnkových dôchodkových poisťovní
Pozn.: Ide o počet zamestnaneckých a poisteneckých zmlúv za všetky DDP.