BRATISLAVA – Nie každý, kto spáchal trestný čin, musí skončiť za mrežami. Ak bol čin menej závažný, môže sa páchateľ väzeniu vyhnúť, keď sa s poškodeným dohodne na zmieri. Aj taký je výsledok vlaňajšej novelizácie Trestného poriadku.
Páchatelia svoje obete odškodňujú väčšinou peniazmi. Suma približne zodpovedá výške spôsobenej škody. Funkciu sprostredkovateľa na súdoch plnia špeciálni mediační úradníci.
Mediácia bežala ako pilotný projekt na troch súdoch už od apríla minulého roku, v októbri ju začali využívať aj na ostatných.
Sprostredkovateľ Roman Záň z Okresného súdu Bratislava IV doteraz riešil päť sporov, v ktorých sa chceli strany mimosúdne dohodnúť. Vo všetkých sa dohodli, v jednom prípade so zmierom nesúhlasil krajský súd. Výška odškodného sa pohybovala od 12- do 50-tisíc korún.
„Mal som na zmieri ľudí, ktorí nechceli ani korunu, išlo im o ospravedlnenie,“ hovorí Záň. Na východnom Slovensku si napríklad páchateľ, ktorý spôsobil škodu vo výške tritisíc korún, sumu u poškodeného odpracoval.
Záň tvrdí, že ľudia sú spokojní. Šancu má napríklad mladistvý páchateľ, ktorý ukradne nejakú drobnosť za pár tisíc korún. „Nie je to dôvod, prečo by sa mu mal zničiť život, lebo sa raz dopustil hlúposti,“ hovorí.
Mediátorka Jana Kunová má na Okresnom súde v Spišskej Novej Vsi od začiatku roka deväť prípadov, v ktorých sa strany snažia zmieriť.
Dohodu o uzavretí zmieru musí odobriť prokurátor a sudca. Práve prokuratúra často s takýmto ukončením trestného stíhania nesúhlasí.
Inak sa stíhanie po zaplatení škody okamžite končí. Ak sa strany dohodnú na nejakej forme splátok, súd môže rozhodnúť o podmienečnom zastavení trestného stíhania. Je to skúšobná lehota, počas ktorej sa sleduje, či páchateľ plní svoje záväzky.
Predseda Okresnej prokuratúry v Banskej Bystrici Stanislav Mihálech hovorí, že v okrese sa od prijatia novej právnej normy neskončil zmierom ani jeden prípad. Prax je pritom taká, že vyšetrovateľ vždy poučí sporné strany o možnosti ukončiť vec zmierom, ak to zákon umožňuje.
Mihálech sa stretol s kauzou, keď zmier „stroskotal na tom, že poškodená požadovala vyššie odškodné, ako bola druhá strana ochotná prijať. Pripúšťa, že vysoké požiadavky poškodených môžu byť jedným z dôvodov, prečo zmier v okrese ani raz neuzavreli.
Prípady, keď zákon umožňuje uzavretie zmieru
O zmieri sa môže rokovať v prípade úmyselných trestných činov s hornou sadzbou do troch rokov a neúmyselných do piatich rokov. Výnimkou sú trestné činy s následkom smrti – napríklad dopravná nehoda, pri ktorej niekto zomrie. O zmier sa nemôžu uchádzať ani osoby, ktoré nemajú čistý register trestov, priestupkový register a okolie ich nehodnotí pozitívne.
Niektoré trestné činy, pri ktorých sa môže rokovať o uzavretí zmieru:
- dopravné nehody
- ublíženie na zdraví
- podvod
- krádež
- sprenevera