KOŠICE – Primátor Zdenko Trebuľa sa na základe právneho rozboru rozhodol nepodpísať uznesenie, ktorým poslanci mestského zastupiteľstva schválili záväzné pravidlá pre zloženie komisií. Ide o návrh poslanca Martina Boritáša. „Chceme, aby boli komisie kreované tak, aby poslanecké kluby boli pomerne zastúpené. Nie je totiž možné, aby sa kluby, ktoré disponujú v zastupiteľstve 50 poslancami, ocitli v menšine,“ vysvetľoval poslanec Boritáš.
Primátor Zdenko Trebuľa s návrhom nesúhlasil. Podľa magistrátskych právnikov je uznesenie o tom, aby každá komisia, ktorá bude odteraz vymenovaná, bola zložená z poslancov na základe pomerného princípu, v rozpore so zákonom o obecnom zriadení, zákonom o meste Košice aj ďalšími zákonmi. „Uznesenie prekračuje rámec kompetencií mestského zastupiteľstva a zasahuje do pôsobností primátora,“ vysvetľujú poslancom v stanovisku právnici.
Poslanec Martin Boritáš zdôrazňuje, že na rozdiel od minulého zastupiteľstva, v ktorom mala väčšinu ľavicová koalícia SOP-SDĽ-SDSS, z ktorej vyšiel aj primátor Trebuľa, pravicová koalícia chce, aby v každej komisii mala zastúpenie aj opozícia. Podľa Boritáša nechce pravicová koalícia nič iné, len aby sa pri zostavovaní komisií prirodzene rešpektovali výsledky volieb – vôľa občanov. (ren)
Lučenec prehral súd s firmou Štefko o sto miliónov
LUČENEC – Okresný súd v Lučenci včera rozhodol vo viacročnej kauze Modré zeme, v ktorej sa mesto súdilo s tamojšou stavebnou firmou Števko. Mesto Lučenec musí zaplatiť firme sto miliónov korún v lehote 60 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozsudku. Firma požadovala uhradiť za nedodržanie zmluvy z roku 1993 takmer štvrť miliardy korún.
Rozsudok ešte nie je právoplatný, obe strany si ho dali doručiť. Primátor Lučenca Milan Marko je spokojný a proti verdiktu sa neodvolá. Možnosť odvolať sa na Krajský súd zváži navrhovateľ v zákonnej lehote.
Lučenec sa s firmou Števko súdi pre zmluvu z roku 1993. Podľa nej malo v meste vyrásť nové sídlisko, na postavení ktorého mali participovať obe strany. Mesto v roku 1997 od zmluvy odstúpilo, zdôvodňujúc to jej nevýhodnosťou i neplatnosťou. Dôvody mesta žiadny súd zatiaľ neuznal.
Dlh Lučenca voči firme sa každým dňom zvyšuje o ďalších vyše 70-tisíc korún penále. Tým dlh mesta narástol asi na štvrť miliardy. Rozhodnutím súdu z vlaňajška mesto nemôže nakladať s majetkom v hodnote niekoľko stomiliónov korún. Medzi založenými objektmi sú napr. budova okresného úradu, reštaurácia Orava, dom kultúry a ďalšie lukratívne nehnuteľnosti. Na zaplatenie zmluvnej pokuty si mesto bude musieť požičať v bankách. (tasr)
Odmeny budú bez ohľadu na rozpočet
BANSKÁ BYSTRICA – Poslanci mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici, ktorí od začiatku roka pracovali zadarmo a nedostávali odmeny, si včera odhlasovali zvýšenie príjmov. Schválením návrhu na odmeňovanie však spôsobili značné problémy mestskej kase. Tá totiž v rozpočte vyčlenila na odmeny poslancov len 1,5 milióna korún, takže po zvýšení odmien už dosť napätá kapitola nebude stačiť. Prednosta mestského úradu Miroslav Muroň s výsledkom hlasovania nebol spokojný. Ako pre SME uviedol, poslanci vysoko prekročili kapitolu výdavkov na odmeny a mesačné príjmy niektorých sa môžu vyšplhať aj na 10-tisíc korún.
Prednosta Muroň upozornil, že situáciu je možné riešiť len dvoma spôsobmi. Buď primátor uznesenie nepodpíše, alebo dôjde k otvoreniu rozpočtu a zmene na strane výdavkov. „Neviem si dosť dobre predstaviť, ako budú poslanci žiadať o zmenu rozpočtu kvôli vlastným platom,“ dodal Muroň.
Keďže odmeňovací poriadok bude platiť až od apríla, niektorí poslanci navrhovali, aby mal účinnosť so spätnou platnosťou. Tento návrh neprešiel, napriek tomu je pravdepodobné, že poslanci nájdu spôsob, ako si odmeny za tri mesiace, keď pracovali zadarmo, vyplatia.
Na predchádzajúcom rokovaní mestského parlamentu sa poslanci na odmenách nedokázali dohodnúť.
Podľa pôvodného návrhu by poslanec mestského zastupiteľstva dostával za mandát a účasť na rokovaniach parlamentu 2480 korún. V prípade, že je aj členom rady a predsedom niektorej z komisií, návrh počítal s mesačnou odmenou 3700 korún. Spolu s ďalšími odmenami by sa mesačné odmeny niektorých poslancov mohli dostať nad 4-tisíc korún. Primátor Králik až do apríla tohto roka pracuje za vyše 64-tisíc korún hrubého. (wm)