Djindjičova smrť zasiahla celý Balkán

Atentát na srbského premiéra Zorana Djindjiča, ktorého včera zastrelili, poznačí celú krajinu a pravdepodobne aj Balkán. Doma síce nebol najobľúbenejší, mal však rešpekt Západu a bol schopný pustiť sa aj do nepopulárnych opatrení.

Policajti zaisťujú stopy pred vládnou budovou v Belehrade na mieste, kde neznámy atentátnik zastrelil premiéra Djindjiča. FOTO – TASR/AP

Keď sa Zoran Djindjič stal pred dvoma rokmi srbským premiérom, jeho vyhlásenie sa ničím nelíšilo od rečníckych zvratov ktoréhokoľvek z jeho východoeurópskych kolegov: veľkolepo vyhlásil boj s korupciou a organizovaným zločinom. Čoskoro však naozaj začal hnevať svojich koaličných partnerov snahami prevziať kontrolu nad skorumpovanými štátnymi podnikmi, prepúšťaním policajtov a tvrdým postojom voči Albáncom na hraniciach s Kosovom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Počas dvoch rokov v kresle premiéra sa vypracoval na najsilnejšieho srbského politika po Miloševičovi. Začal s ekonomickými reformami, spustil nie celkom transparentnú privatizáciu, ktorá sa však stala hracím priestorom pre jediných čo pre dvoma rokmi mali v Srbsku peniaze: miestnych obchodníkov a mafiu.

Bol to Djindjič, kto v roku 2001 rozhodol o odovzdaní Miloševiča pred haagsky tribunál pre vojnové zločiny, čím pustil do spustošenej krajiny medzinárodnú pomoc.

„Bol to demokratický politik, ktorý sa vedel pohybovať v mocensko-politickom vákuu po Miloševičovi. Využíval systém, ktorý Miloševič vystaval na seba. Akonáhle dostal pod kontrolu najdôležitejšie inštitúcie, kontroloval všetko. Vymanévroval svojho politického rivala Koštunicu, vyriešil si ústavný problém s Čiernou horou a práve keď sa mohol nadýchnuť a začať pracovať, ho zavraždili,“ povedal Milan Nič zo spoločnosti Pontis, ktorý je práve na ceste po Srbsku.

SkryťVypnúť reklamu

S väčšinovou podporou v parlamente a rozpracovanými návrhmi nových zákonov viedol Srbsko k parlamentným voľbám, ktoré sa mali konať o rok a pol. Stál na vrchole mocenského modelu, ktorý horko-ťažko udržiaval zničené srbské hospodárstvo pred rýchlym pádom na dno.

Po jeho zavraždení sa reformy aspoň načas zastavia. Na Srbov doľahne materiálna núdza. Priestor dostanú tí, ktorí z nej vedia ťažiť.

Sám Djindjič po poslednom pokuse o atentát na neho pred mesiacom rozprával o zotrvačnej schopnosti reforiem, ktoré rozbehol. „Ak si niekto myslí, že reformy môžu byť zastavené elimináciu mojej osoby, žije v obrovskom omyle. Systém pobeží ďalej,“ povedal podľa BBC.

Teraz Srbov zrejme čakajú predčasné voľby. V nich môže povstať práve Djindjičov rival Koštunica, ktorý sa po nepodarenej prezidentskej kandidatúre už chystal do politického dôchodku.

SkryťVypnúť reklamu

Atentát na Zorana Djindjiča neotrasie len Srbskom, ale celým Balkánom. „Djindjiča brali v Bosne a Hercegovine aj v Chorvátsku ako najvhodnejšieho partnera na uzmierenie. Určite nastane aspoň dočasné ochladenie zbližovania,“ povedal Filip Tesař, špecialista na Balkán Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe.

Srbi si môžu aspoň v niečom vydýchnuť: nedávny prezidentský kandidát, ultranacionalista Šešelj, podporovaný Miloševičom z haagskej cely, sa pred dvoma týždňami sám vydal do Haagu a nemôže sa už politicky aktivizovať. Inak by im okrem ekonomického úpadku hrozilo aj opakované etnické násilie.

ZUZANA OČENÁŠOVÁ

FOTO SME – PAVOL MAJER

Zoran Djindjič mal veľa nepriateľov

Zoran Djindjič bol jedným z juhoslovanských hrdinov: bol lídrom protimiloševičovskej opozície a po páde diktátora sa stal srbským premiérom – prvým nekomunistickým v povojnovej histórii Juhoslávie.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi rýchlo však získal množstvo nepriateľov. Nie len v tábore Slobodana Miloševiča, ale aj u svojich bývalých kolegov a aj v radoch podsvetia. Preto sa teraz špekuluje, kto ho zabil.

Pád Miloševiča znamenal aj rozpad dovtedy jednotnej opozície. Najviditeľnejší spor vznikol medzi Djindjičom a juhoslovanským prezidentom Vojislavom Koštunicom. Nacionalisticky zameraný Koštunica obviňoval Djindjičov kabinet, že je skorumpovaný a že málo bojuje proti organizovanému zločinu.

Koštunica, ktorý sa netají svojím odporom k Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu, nemohol tiež Djindjičovi zabudnúť vydanie Miloševiča do Haagu.

Vždy elegantne oblečený pragmatik Djindjič nebol príliš populárny ani v samotnom Srbsku. Najviac odporcov získal na jar 1999, keď sa po začatí bombardovania Juhoslávie uchýlil do Čiernej Hory s poukázaním, že sa obáva o „svoju bezpečnosť“.

SkryťVypnúť reklamu

Djindjiča tiež často kritizovala opozícia, že kumuluje moc do svojich rúk, a niekedy sa tiež poukazovalo na jeho údajné kontakty s podsvetím. To ale vždy vehementne popieral.

Nepriateľov si narobil i medzi nacionalistami, ku ktorým začiatkom 90. rokov patril. Nedávno napríklad sľúbil, že sa pokúsi zadržať bývalého armádneho veliteľa bosnianskych Srbov – generála Ratka Mladiča, ktorý sa vraj skrýva v Srbsku. (čtk, kos)

REAKCIE

Stipe Mesič, chorvátsky prezident: „Bol to šialený čin. Nie je to dobré pre Srbsko, nie je to dobré pre nás ako susedov. Srbsko práve prechádzalo veľmi zložitým obdobím a tento atentát spomalí celý proces prechodu k demokracii.“

Javier Solana, vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú politiku: „Je to tragédia. Poznal som Zorana Djindjiča veľmi dobre, veľa sme spolu pracovali. Bol mojím osobným priateľom a priateľom Európy.“

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica: „Fakt, že sa udialo takéto politické násilie a nie prvýkrát, je strašnou pripomienkou, aký malý pokrok sme spravili na ceste k skutočnej demokratizácii našej spoločnosti. Zoran Djindjič a ja sme sa nezhodli v mnohých veciach. Teraz je dôležité čo najdôraznejšie odsúdenie terorizmu a násilia v politike. Je to ďalšie kruté varovanie ako silno prerástlo kriminálne prostredie do našej spoločnosti.“

Spoločné vyhlásenie Joschku Fischera a Dimitrija Rupeľa – šéfov nemeckej a slovinskej diplomacie: „Sme šokovaní a zhrození. Tento zločin nebol zameraný len proti Zoranovi Djindjičovi, ale aj proti demokracii a stabilite v regióne.“

Ari Fleischer, hovorca Bieleho domu: „Zoran Djindjič zostane v našej pamäti za úlohu, ktorú zohral pri demokratizácii Srbska a za to, že Slobodana Miloševiča priviedol pred súd.“ (r)

SkryťVypnúť reklamu

CHRONOLÓGIA

Posledné atentáty na juhoslovanských politikov

október 1999 – jeden z lídrov srbskej opozície Vuk Draškovič prežil pokus o atentát

7. február 2000 – v belehradskej reštaurácii zabili juhoslovanského ministra obrany Pavle Bulatoviča

25. apríl 2000 – v Belehrade zastrelili šéfa juhoslovanských aerolínií Ziku Petroviča

13. máj 2000 – v Novom Sade zabili šéfa provinčnej vlády vo Vojvodine Boska Peroseviča

31. máj 2000 – zastrelili Gorana Zugiča, poradcu pre národnú bezpečnosť prezidenta Čiernej Hory Mila Djukanoviča

jún 2000 – Vuk Draškovič prežil ďalší pokus o atentát

10. jún 2002 – pri východe z belehradskej reštaurácie zastrelili úradníka srbského ministerstva vnútra a bývalého šéfa polície Boska Buhu

SkryťVypnúť reklamu

27. november 2002 – v centre Belehradu zabili Nenada Batocanina, vysokopostaveného úradníka federálneho ministerstva vnútra

21. február 2003 – srbský premiér Zoran Djindjič oznámil, že sa ho pokúsili zabiť

12. marec 2003 – Zorana Djindjiča zavraždili. (reuters, r)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 717
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 469
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 913
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 692
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 546
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 234
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 139
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 072
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu