Beží prvá štvrtina zápasu basketbalovej NBA v denverskej hale Pepsi Center. Kouč domácich Nuggets Jeff Bzdelik kričí spoza postrannej čiary akýsi pokyn svojmu pivotovi, no ten iba nechápavo zavrtí hlavou. Tréner sa obracia k rozhodcovskému stolíku a žiada si oddychový čas. Hráči sa zhromaždia pri striedačke, aj Maybyner Nene Hilario, dvadsaťročný 210 cm vysoký Brazílčan. Vedľa neho nenápadný chlapík, ktorý mu prekladá do portugalčiny každé koučovo slovo. Jeho meno nenájdete na súpiske tímu, volá sa Joe Santos a je tlmočníkom.
Hilario je nováčikom v NBA, pred sezónou podpísal s Denver Nuggets štvorročný kontrakt na 9,8 milióna dolárov. Po anglicky nevedel ani ceknúť. Santosovou najdôležitejšou úlohou je počas zápasu veľmi rýchlo a presne reagovať na často hektické pokyny trénera Bzdelika. Okrem toho Brazílčanovi tlmočí pri stretnutiach s novinármi, pomáha mu v praktickom živote, zahrá si s ním futbalové nintendo. „Bývame spolu, sme priatelia, náš vzťah je takmer rodinný,“ cituje 27-ročného Santosa americký týždenník Newsweek. Hilariovým rodičom sľúbil, že bude manažovať basketbalistovu kariéru, starať sa o neho, žiť s ním. A chrániť ho pred nápadníčkami. „Telefón v našom apartmáne zdvíham ja. Volá k nám denne množstvo jeho obdivovateliek. Musím ich odháňať, Nene má doma v Riu dievča,“ hovorí Joe.
Samotný hráč je s tlmočníkom spokojný. „Santos mi veľmi pomáha. Bez neho som predtým nerozumel ničomu, čo kouč na tréningu a v zápasoch vravel. Pritom basketbalista musí vedieť, čo sa od neho žiada. So Santosovou pomocou som v obraze,“ vraví.
Joe Santos je rodákom z Toronta. Po skončení štúdií sa chcel zamestnať na newyorskej Wall Street, udalosti z 11. septembra 2001 zmenili aj jeho život. Rozhodol sa nasledovať svoju vášeň – basketbal. Tlmočenie pre Hilaria mu umožnilo byť v tesnom kontakte s NBA. Samozrejme, v tomto zamestnaní ide o viac, ako len pohybovať sa medzi hviezdami.
Počet neamerických hráčov v NBA z roka na rok stúpa. Podľa nba.com majú kluby v tejto sezóne v kádroch 65 zahraničných basketbalistov z 33 štátov a teritórií. Z nich viacerí patria medzi opory svojich tímov. V nedávnom 52. ročníku prestížneho All Star Game štartovalo šesť „legionárov“. V základných päťkách určených hlasmi fanúšikov nastúpil Číňan Ming (Houston), ktorý dostal dokonca viac nominácií ako superstar L. A. Lakers O‘Neal a Duncan z Panenských ostrovov (San Antonio). Medzi striedajúcimi boli Litovčan Ilgauskas (Cleveland), Kanaďan Nash, Nemec Nowitzki (obaja Dallas) a Juhoslovan Stojakovič (Sacramento). Ďalších šesť basketbalistov s iným ako americkým pasom (medzi nimi Hilario) hralo v rámci All Star víkendu v zápase nádejí.
NBA je dnes bizarnou multikultúrnou zmesou s desiatkami talentov, ktorým sa splnil sen o miliónových zárobkoch. Aj preto patrí profesia prekladateľa v lige medzi najperspektívnejšie.
(šef)
Legionári v NBA
8 – Srbsko a Čierna Hora
4 – Chorvátsko, Francúzsko, Kanada
3 – Slovinsko, Čína, Nigéria
2 – Litva, Ukrajina, Španielsko, Grécko, Turecko, Veľká Británia, Gruzínsko, Argentína, Senegal, Panenské ostrovy (teritórium USA)
1 – Česko, Poľsko, Nemecko, Holandsko, Rusko, Írsko, Mexiko, Portoriko, Haiti, Dominik. rep., Grenada, Brazília, Nový Zéland, Kongo, Belize, Kamerun
(Pozn.: Viacerí z nich majú už občianstvo USA.)