
Premiér Špidla sa po hlasovaní tvári optimisticky. FOTO - ČTK
Všetkých 101 poslancov vládnej koalície prejavilo pud sebazáchovy a zahlasovali za. Proti boli všetci poslanci ODS a komunisti.
O hlasovanie o dôvere požiadal sám premiér Špidla potom, ako za nového prezidenta zvolili Václava Klausa aj vďaka hlasom poslancov vládnych strán. Voľba prezidenta ukázala, aká je koalícia a najmä sociálna demokracia nejednotná.
Špidla si chcel hlasovaním upevniť pozíciu na čele vlády a zároveň aj na čele sociálnodemokratickej strany pred zjazdom, ktorý sa uskutoční na konci tohto mesiaca. „Napriek výsledku hlasovania sa to Špidlovi nepodarilo,“ tvrdí Ladislav Cabada, politológ z plzenskej univerzity. Pád Špidlovej vlády je podľa neho aj naďalej iba otázkou času.
V parlamente sa hlasovalo verejne, nikto z vládnych poslancov si nedovolil nepodporiť vlastnú vládu. Neznamená to však, že by sa rozpory v koalícii či v sociálnej demokracii zmiernili. Pravdepodobne sa prejavia pri ďalších zlomových situáciách, napríklad pri referende o vstupe do Európskej únie, najneskôr pri predkladaní rozpočtu na budúci rok. Najmenšia koaličná strana Únia slobody už naznačila, že po úspešnom referende z vlády odíde.
Nezmiernilo sa ani rozštiepenie ČSSD, kde sa vytvorili dva tábory: zatiaľ menej početná frakcia prívržencov bývalého predsedu vlády Miloša Zemana a tých, ktorí stoja za premiérom a budúcou nádejou sociálnej demokracie, ministrom vnútra Stanislavom Grossom.
„Gross zatiaľ nie je pripravený prevziať moc v strane,“ hovorí Cabada, podľa ktorého Špidla preto teraz ešte pravdepodobne svoju funkciu ubráni.
Ak by parlament vláde dôveru nevyslovil, hrozili by Českej republike predčasné voľby. V nich by však mohli vládne strany iba stratiť. To si dobre uvedomili aj Špidlovi protivníci v strane, ktorí po dlhom čase opäť zachovali stranícku disciplínu a svojho lídra podporili. Dostavil sa dokonca aj minister kultúry Pavel Dostál, ktorý sa nedávno podrobil operácii. Na hlasovanie pricestoval tiež predseda Valného zhromaždenia OSN Jan Kavan.
Zotrvanie Špidlovej vlády vyhovuje aj opozícii. Vládu očakáva niekoľko nepopulárnych reformných krokov a opozičná ODS preto s prevzatím moci rada počká.
Pád vlády nevyhovuje ani komunistom. Jedine v prípade sociálnodemokratickej vlády totiž majú aspoň malú nádej na to, že by ich mohli prizvať do vládnych funkcií. Komunisti sa okrem toho túžia stať najsilnejšou českou ľavicovou stranou a trvalá kríza v ČSSD im preto vyhovuje.
Premiér Špidla sa každopádne po hlasovaní tváril veľmi optimisticky a na otázky novinárov nevylúčil možnosť, že posilnenie svojej pozície na čele vlády i strany využije na personálne zmeny na bližšie nešpecifikovaných vládnych postoch.