
Minulý týždeň prívrženci tureckého vodcu Raufa Denktaša demonštrovali svoju podporu jeho výroku, že plán na zjednotenie ostrova je mŕtvy. Rovnako vehementne však na Cypre demonštrujú aj prívrženci zjednotenia. FOTO – REUTERS
neboli úplne zabuchnuté, je viac ako pravdepodobné, že 16. apríla podpíše prístupovú zmluvu s Európskou úniou len grécka časť ostrova.
Cyperskí Turci, podobne ako ich domovská krajina, zostanú zatiaľ za bruselskými dverami. „Zvíťazili cyperskí Gréci,“ komentovali občania tureckého severu ostrova.
Niekoľkokrát prepracovaný plán OSN predpokladal na Cypre vytvorenie štátneho zväzku podobného kantonálnemu usporiadaniu Švajčiarska. Cyprus malo riadiť spoločné rotujúce predsedníctvo rešpektujúce proporcionálne zastúpenie podľa národnosti. Plán predpokladal celkovú reformu inštitúcií a nové územné vyrovnanie v prospech gréckej časti.
Práve na neochote Turkov vzdať sa časti svojho územia a gréckych požiadavkách na zvýšenie počtu utečencov, ktorí dostanú právo vrátiť sa domov, rokovania stroskotali.
Vina za zlyhanie rokovaní sa pripisuje skôr vodcovi cyperských Turkov Raufovi Denktašovi, ktorý odmietol ďalšiu diskusiu a Annanov návrh označil za plán, ktorý nemôže ponúknuť voličom na schválenie. Denktaš však o Annanovom pláne pochyboval od začiatku.
O zjednotení ostrova sa malo rozhodnúť v referende. To bolo plánované na 30. marca, tak, aby zjednotený ostrov mohol podpísať prístupovú zmluvu s Bruselom. Denktaš však pri rokovaniach nebral do úvahy túžbu väčšiny cyperských Turkov po členstve v EÚ. Mnohí tvrdia, že sa budú snažiť presťahovať do gréckej časti ostrova.
Opozícia už vyhlásila, že bude žiadať vypísanie predčasných parlamentných volieb. Denktaš skomplikoval aj pozíciu Ankary, ktorá sa sama usiluje o členstvo v únii. Európska komisia naznačila, že ak v mierových rokovaniach nenastane posun, začiatok rokovaní o vstupe Turecka do spoločenstva bude vážne ohrozený.
Jeho postoj zrejme neprivíta budúci turecký premiér Recep Tayip Erdogan. Ten sa snaží držať svoj obraz proeurópskeho politika a vyhlasuje, že zjednotenie Cypru je potrebné. Otázkou však zostáva, do akej miery bol Denktašov ústup od dohody jeho ľubovôľou a čo mu Ankara pred rokovaniami schválila.
Neúspech plánu je aj osobnou prehrou generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana. V čase, keď sa vážne diskutuje o budúcnosti svetového spoločenstva, či dokonca o tom, aká organizácia OSN nahradí, je zlyhanie plánu na zjednotenie Cypru ďalším dôkazom o oprávnenosti tejto diskusie.