Ako hodnotíte odhodlanie ministerstva financií výrazne znížiť deficit verejných financií?
„Dosť ambiciózne. Predpokladali sme, že vďaka nižším úrokom z dlhu a dodatočným úsporám sa deficit podarí znížiť na 4 percentá HDP. Určite je to krok správnym smerom, pokiaľ to však neohrozí niektoré kapitálové výdavky, určené najmä na rozvoj infraštruktúry. Zároveň, príliš skoré zníženie deficitu, ktoré by obmedzilo spomínané kapitálové výdavky, by mohlo ohroziť náš neskorší vstup do Európskej menovej únie. Raz tie výdavky vynaložiť musíme, a je to vhodnejšie teraz, keď ešte nie je na nás kladený taký silný tlak v podobe Maastrichtských kritérií či Paktu stability. Potom už nie by sme mali, ale budeme musieť udržať deficit pod tromi percentami, čiže vláda bude musieť byť k investičným projektom zdržanlivá. Okrem toho, spravil sa veľký pokrok v transparentnosti vykazovania verejných financií. Prvoradé teraz je, aby sa udržal tohtoročný deficit.“
Slovensko by bolo takýmto rozpočtom oproti okolitým krajinám, ktorých deficity rastú, ešte výnimočnejšie. Čo umožňuje kontrast?
„Určuje to spektrum politických strán, ktoré sú vo vláde a ich odhodlaním je uskutočňovať reformy. Na ambiciózne plány vlády znižovať deficit verejných financií reagovali hneď po voľbách ratingové agentúry, keď zvýšili rating Slovenska.“
Považujete za reálne dosiahnuť trojpercentný deficit najneskôr v roku 2006?
„Ak by sa uskutočnili nákladné reformy ešte v čase, keď nie sme obmedzení Maastrichtskými kritériami alebo Paktom stability, rok 2006 sa javí pre tento cieľ ako reálny.“
Nie je predpoklad 4,7-percentného rastu ekonomiky príliš smelý?
„Slovenská ekonomika rástla vlani najrýchlejšie z krajín V4. Všetko nasvedčuje, že tento trend si udrží aj v tomto a budúcom roku. Z predpokladov však prekvapila inflácia. Zdá sa, že tohtoročná bude nižšia ako odhad, a preto 7,5-percentná inflácia na budúci rok môže v sebe niesť informáciu, že môžeme očakávať ďalšie deregulácie alebo zvyšovanie nepriamych daní, čo by prinieslo na ceny zhruba taký efekt ako tento rok.“ (bro)