
Vojaci z česko-slovenského práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany už hliadkujú v uliciach hlavného mesta Kuvajtu a monitorujú situáciu v okolí vojenských základní a životne dôležitých zariadení rafinérií. FOTO – ČTK/AP
„Zhruba štyristo vojakov práporu sa presunulo do Kuvajtského národného výstaviska. Sú tu veľké haly a veľké parkovacie priestory. V Camp Doha ostala malá časť našich vojakov. Tí nám dovážajú dvakrát denne teplé jedlo, náhradné súčiastky alebo ďalšie technické veci,“ povedal psychológ a hovorca práporu Luděk Lávička.
Nové dočasné sídlo je na predmestí hlavného mesta Kuvajt City a je vzdialené asi 45 kilometrov od pôvodnej základne Camp Doha. Slováci aj Česi jazdia podľa neho popri strategických objektoch, ktoré by mohli byť cieľom teroristov. Pri jazdách Kuvajtom našich vždy sprevádzajú miestni policajti.
Ešte pred odletom našich chemikov do Kuvajtu sa objavili informácie o ich zlej výbave, že majú poruchovú techniku, autám nebrzdia brzdy a podobne. „Slováci sú výborní, sú na tom rovnako ako Česi. Hovorím to absolútne úprimne. Som aj psychológ jednotky a som mimoriadne spokojný s úrovňou,“ povedal Lávička.
Slovenské oficiálne kruhy o našich chemikoch informovať veľmi nechcú. Minister obrany Ivan Šimko včera iba povedal, že telefonoval s veliteľom práporu a že situácia je nezmenená. „Nálada je dobrá, technika funguje,“ povedal Šimko.
Česko-slovenská jednotka denne preveruje radiačnú, chemickú a biologickú situáciu. „Slovenskí a českí vojaci nestrážia budovy, ale analyzujú, či neboli použité zbrane hromadného ničenia, alebo či nie sú vo vzduchu iné škodliviny. Informácie posielajú do laboratórií, z ktorých výsledky okamžite prechádzajú na americké velenie,“ hovorí Lávička.
V Kuvajte je v súčasnosti rovnaká situácia ako pred mesiacom alebo dvoma. V miestnych novinách sa stále diskutuje o možnom konflikte s Irakom, ale žiadne zvláštne horúčkovité prípravy nie sú.
Cez tlač vláda ľudí informuje o vývoji, vyzýva ich, aby si zabezpečili prostriedky individuálnej ochrany, čiže masky a ochranné obleky. Časť ľudí si už nakupuje trvanlivé potraviny do zásoby, ale inak žije Kuvajt zatiaľ úplne normálnym životom.
Najväčšie obavy z vojny boli v Kuvajte niekedy koncom novembra, neskôr obavy klesli a teraz sa znova mierne stupňujú. Český politológ Ivan Gabal pred časom SME povedal, že „Kuvajt je v zložitej situácii, pretože celá dospelá populácia vie, že keby nebolo americkej operácie v roku 1991, Kuvajt by už neexistoval. Je tam však obrovský podiel mladých ľudí, ktorí vyštudovali na západných školách a tí si na vojnu nepamätajú“.
Česi a Slováci dostanú rovnako
K dobrej spolupráci Slovákov a Čechov zrejme prispel aj fakt, že oba štáty odmeňujú svojich vojakov rovnako, a tak sa nedelia na bohatších a chudobnejších.
Okrem svojich platov majú mesačne príplatok 1850 až 3000 amerických dolárov (podľa hodnosti a postavenia). Priemer je okolo 2050 dolárov mesačne (asi 80-tisíc slovenských korún).
Ak vojaci pôjdu do akcie, príplatok sa zvýši až o 800 dolárov a priemer na vyše 2800 dolárov mesačne (asi 109-tisíc slovenských korún). (r)