
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Núdzový režim bude v STV trvať do konca roka. Dovtedy chce Rybníček televíziu vysťahovať z výškovej budovy. V nej ostanú len vysielacie štúdiá, pracovníci sa presťahujú do vedľajších budov.
Rybníček ruší v televízii celé oddelenia a dokonca aj veľkú časť programov - ostanú spravodajské, publicistické a všetky tie, ktoré musí televízia vysielať zo zákona.
„Rada STV tieto kroky vedenia televízie podporuje,“ povedal predseda rady Marián Slovák.
Zamestnanci sú však šokovaní. Prepúšťanie v takej veľkej miere nečakali. Vo vestibule televízie včera s nedôverou sledovali, ako sa im Rybníček snaží na obrazovke vnútorného okruhu vysvetliť svoje kroky. „Nie je to pre mňa jednoduché. Viem, že svojím rozhodnutím zasahujem do života 1200 ľudí. Je to však jediná cesta,“ hovoril a žiadal o trpezlivosť a pochopenie.
Otvorene hodnotiť najnovšie kroky Rybníčka zamestnanci včera nechceli. Aj keď pobúrenie a sklamanie neskrývali. Vyjadriť sa nechceli ani zástupcovia odborov. „Zatiaľ nič nepoviem,“ povedala šéfka najväčšej odborárskej organizácie Gabriela Goliášová. „S Rybníčkom som o tom nehovoril, jeho dôvody nepoznám. Preto sa nevyjadrím,“ reagoval pre SME Peter Tóth, zástupca audiovizuálnych odborov.
Riaditeľka Banskobystrického štúdia Marta Gajdošíková hovorí, že takého veľkého prepúšťania sa bojí. V prípade Banskej Bystrice to bude podľa nej veľmi drastické, pretože na tamojšom mediálnom trhu budú mať prepustení problémy nájsť zamestnanie.
Vie vedenie, čo si o ňom myslia zamestnanci? „Tušíme to,“ hovorí Rybníček. „Ale na tom, čo robíme, to nič nezmení,“ povedal jeho štatutárny zástupca Marcel Para. Obaja sľubujú, že televízia v novom duchu odštartuje už na budúci rok. V novej štruktúre ráta len s 800 zamestnancami. Rybníček sľubuje, že nebude žiadať o štátny príspevok, ale aj to, že televízia bude zisková. Nateraz však od vlády chce pomoc pri splatení dlhu, ktorý je 680 miliónov korún.