
Priaznivci šéfa HZDS čakali na V. Mečiara, keď sa po dva a pol hodinovom výsluchu na polícii Bratislave objavil na verejnosti. FOTO SME – MAREK VELČEK
BRATISLAVA – Vo veci nezákonne vyplatených odmien členom vlády vyšetrovateľka počas uplynulého roka skúmala vyplácanie odmien za bývalého premiéra Vladimíra Mečiara, ako aj počas vlády Mikuláša Dzurindu.
Keďže Mečiar si v marci a apríli odmietol prevziať predvolania na výsluch a niekoľko týždňov sa zdržiaval vo svojom penzióne Elektra v Trenčianskych Tepliciach, 20. apríla zásahová jednotka polície pomocou výbušniny vstúpila do Elektry. V čase policajnej akcie boli v penzióne aj niekoľkí poslanci HZDS a štáb televízie Markíza, ktorý celú policajnú akciu natáčal. Mečiara previezli na výsluch do Bratislavy, no vypovedať odmietol.
Mečiar následne podal sťažnosť na Krajskú prokuratúru v Trenčíne, aby prešetrila zákonnosť zásahu v Elektre. Prokuratúra rozhodla, že zásah bol čiastočne nezákonný, a to najmä v použití výbušniny pri otváraní dverí. Podľa generálneho prokurátora Milana Hanzela však sú v zákone definované situácie, kedy takéto protriedky možno použiť. Oficiálne stanovisko generálnej prokuratúry konštatovalo, že zásah v Elktre bol zákonný. Toto stanovisko je záväzné aj pre Krajskú prokuratúru v Trenčíne.
Koncom novembra vyšetrovateľka ukončila vyšetrovanie kauzy nezákonne vyplatených odmien členom vlády a podala na prokuratúru návrh na vznesenie obžaloby voči Mečiarovi a na zastavenie trestného stíhania Dzurindu. Podľa dozorujúceho prokurátora Michala Barilu tu však urobila procesnú chybu. Barila jej spis pre chybu vrátil, pretože podľa neho by zastavením trestného stíhania Dzurindu zastavil aj stíhanie Mečiara. Trestné stíhanie bolo totiž vedené pre skutok, a nie proti konkrétnej osobe.
Vyšetrovateľka nakoniec 22. decembra podala návrh obžaloby Mečiara. Podľa prokurátora Barilu sa o jej podaní na súd rozhodne v priebehu januára.
Pri vyšetrovaní odmien počas pôsobenia Dzurindovej vlády vyšetrovateľka dospela k záveru, že Dzurinda nespáchal trestný čin, pretože odmeny nevyplatil úmyselne.
Ministri Dzurindovho kabinetu si už s poškodenými štátnymi orgánmi dohodli splátkový kalendár na vrátenie odmien. Mali ich splatiť do konca roka 2000. Väčšina členov Mečiarovho kabinetu však vrátenie odmien odmieta. (ldi)