
Na rôznych miestach Spojených štátov aj včera prebiehali demonštrácie proti vojne v Iraku. FOTO - ČTK/AP
Dať Washingtonu košom by mohlo pre Moskvu znamenať ohrozenie obchodných výhod či ochladenie vzťahov medzi Mexikom a USA. Americkí spojenci v Bezpečnostnej rade OSN ako Bulharsko zatiaľ obchodne získavajú.
Podobný prístup používajú Spojené štáty i pri získavaní spojencov na Blízkom východe. Výsledky boli zatiaľ zmiešané. Napriek sľubu pomoci vo výške až 30 miliárd dolárov turecký parlament odmietol poskytnutie základní americkým jednotkám, zväčšujúci sa politický a finančný tlak by však mohol viesť k ďalšiemu hlasovaniu v parlamente.
U jednotlivých členov RB OSN sa prípadné ekonomické dôsledky hlasovania o novom návrhu rezolúcie o Iraku líšia. V prípade Ruska by veto mohlo ohroziť plánované zrušenie obchodných obmedzení zavedených ešte za čias ZSSR. Bush už oznámil, že Kamerun a Guinea môžu získať obchodné výhody v rámci amerického zákona o „africkom raste.“ Získanie výhod Američania podmieňujú okrem iného tým, že krajiny sa „nesmú podieľať na aktivitách, ktoré oslabujú národnú bezpečnosť USA alebo ich zahraničnopolitické záujmy.“
Mexiko zase zatiaľ bezvýsledne tlačí na Spojené štáty, aby prihliadli na jeho požiadavku legalizácie miliónov Mexičanov žijúcich bez dokumentov v USA. George Bush by sa mohol k tejto téme vrátiť. V dlhodobej perspektíve sa Mexiko a USA príliš potrebujú, než aby nechali iracký problém pokaziť ich vzájomné vzťahy. (čtk)