BAZILEJ – Svetové hospodárstvo má asi najhoršie za sebou a malo by začať znova zvyšovať tempo rastu. Naznačili to guvernéri národných bánk najsilnejších ekonomík, ktorí sa včera stretli vo švajčiarskom Bazileji. Centrálni bankári veria, že globálny ekonomický rast potiahnu Spojené štáty, najväčšia ekonomika sveta, a to aj napriek blížiacej sa vojne.
Guvernér Bank of England Edward George síce na jednej strane pripustil, že americká ekonomika vysiela zmiešané signály, ale celkový obraz postupného zotavovania zostal podľa neho zatiaľ neporušený. „Odhliadnuc od vojnovej neistoty ohľadne Iraku vyzerá pozvoľné silnenie americkej ekonomiky pravdepodobnejšie, ako jej oslabovanie,“ vyhlásil včera George.
Podobný názor majú aj ostatní centrálni bankári. Podľa nich sa z recesie čoskoro dostane aj Nemecko, reprezentujúce najväčšiu európsku ekonomiku. Nemeckému exportu by malo pomôcť hlavne oživenie exportu do Ameriky. Predpovede vývoja nemeckého hospodárstva platia pre celú eurozónu. Jej hospodársky rast bude síce slabší, ale v každom prípade bude kladný.
George: „Nemecko nepadá do recesie, a tiež nie eurozóna. Ich vyhliadky sú skromné, ale pozitívne. A to platí aj pre Veľkú Britániu, Spojené štáty a Japonsko.“
Jedinou neistotou vo svetovej ekonomike zostáva len cena ropy. Tá včera na amerických komoditných trhoch znovu prekročila hranicu 38 dolárov za barel. Postupne sa približuje k svojej rekordnej úrovni z obdobia vojny v Perzskom zálive v roku 1990, keď sa barel na medzinárodnom ropnom trhu predával po 41 dolárov. Drahá ropa totiž predražuje pohonné látky, čo sa odzrkadľuje v inflácii po celom svete.
„Základný (hospodársky) rast je síce o niečo pomalší, ako sme čakali, no je to stále celkom pozitívne,“ povedal George a dodal, že eurozóna sa môže vrátiť späť k dvojpercentnému hospodárskemu rastu.
Predstavitelia najväčších národných bánk sa stretli na pôde Banky pre medzinárodné zúčtovania (Bank of International Settlements), ktorá je považovaná aj za centrálnu banku centrálnych bánk. Na rokovaní boli aj predstavitelia troch najväčších centrálnych bánk – amerického Federálneho rezervného systému, Európskej centrálnej banky a Bank of Japan
(reuters, tv, tasr)