BRATISLAVA – Kolaps telefónných liniek požiarnych zborov na celom Slovensku, o ktorý sa vo štvrtok pričinil neznámy páchateľ rozposlaním SMS správy v sieti EuroTel o možnosti volania zadarmo cez číslo 150, by mohol mať súdnu dohru.
Riaditeľ Úradu požiarnej ochrany Ministerstva vnútra SR Jozef Paluš podá podnet na krajskú prokuratúru na neznámeho páchateľa. Ten sa podľa Paluša dopustil trestného činu všeobecného ohrozenia tým, že znemožnil dovolať sa požiarnikov tým, čo ich pomoc skutočne potrebovali.
„Myslím si, že skutočne došlo k trestnému činu všeobecného ohrozenia,“ skonštatoval advokát Ernest Valko, ktorý zároveň apeluje na morálku. „Na celej veci ma mrzí najmä to, že sa okamžite našlo dostatočné množstvo ľudí, ktorí volanie zadarmo využili, aj keď si museli byť vedomí následkov.“
Na úmyselný trestný čin všeobecného ohrozenia sa vzťahuje sadzba 8 až 15 rokov. Valko ju považuje za adekvátnu, najmä pre odstrašujúci účinok.
Vedúci Úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic sa však domnieva, že páchateľ sa trestného činu nedopustil úmyselne. „Myslím si, že jeho cieľom nebolo ohroziť životy alebo majetok ostatných občanov a v takom prípade ide skôr o trestný čin z nedbanlivosti,“ povedal Lipšic. Pri ňom je aj nižšia sadzba, a to od jedného do piatich rokov. Mieru úmyslu však musí posúdiť vyšetrovateľ a prokurátor.
EuroTel akékoľvek spojenie s odoslaním SMS správy odmieta. Podľa hovorkyne EuroTelu Marianny Črepovej pravdepodobnosť, že informáciu rozšíril niekto z vonka alebo zo zamestnancov spoločnosti, je úplne rovnaká. „Mohol to urobiť naozaj ktokoľvek,“ skonštatovala. EuroTel je zároveň pripravený vyvodiť všetky právne dostupné opatrenia.
„Neplánovaná akcia“ bezplatného volania v sieti EuroTel sa spustila po tom, čo na mobily niekoľkých tisícov zákazníkov tohto mobilného operátora prišla SMS správa o možnosti volania zadarmo cez číslo 150. Po jeho zvolení stačilo vytočiť číslo, na ktoré sa chcel zákazník dovolať. Po spojení sa pritom kredit volajúceho neznižoval. Takto to fungovalo počas štvrtkovej skúšobnej prevádzky nového softvéru. Po jej skončení sa však volajúci dovolali už iba na číslo 150. Nápor volajúcich potom spôsobil kolaps ústrední požiarnych zborov na celom Slovensku. Požiarnikov sa preto nemohli dovolať tí, ktorí pomoc naozaj potrebovali.
Nápor pokračoval aj včera, keď sa k požiarnikom dovolalo asi 20-tisíc ľudí.
TOMÁŠ KURTANSKÝ