BRATISLAVA – Európska komisia upozornila Slovensko na neplnenie záväzkov z rokovaní. Hlavný vyjednávač Ján Figeľ potvrdil, že v piatok dostal list od vyjednávača Európskej komisie Dirka Megancka, v ktorom upozorňuje na zaostávanie v regionálnej politike, v koordinácii štrukturálnych fondov, zosúladení práva vo vnútornej finančnej kontrole a ochrane finančných záujmov európskych spoločenstiev.
Figeľ očakáva, že o upozornení Bruselu bude dnes informovať vládu šéf diplomacie Eduard Kukan. Keďže výhrady sa týkajú finančných tokov, nesplnenie záväzkov by podľa Figeľa neovplyvnilo náš vstup, ale povstupovú realitu.
S námietkami komisie sa podľa Figeľa nedá zásadne nesúhlasiť. Podľa neho ale Brusel upozornil deväť kandidátov okrem Slovinska, pričom Slovensko je medzi lepšími.
Pokrok by sme mali dosiahnuť do mája, keď sa začne pripravovať posledná hodnotiaca správa pred vstupom. Za najdôležitejší považuje kvalitný národný rozvojový plán a zabezpečenie dostatočného počtu kvalifikovaných ľudí od centrálnych až po regionálne inštitúcie. Pomoc pôjde do regiónov práve na základe národného plánu rozvoja, kde má podporiť zamestnanosť, budovanie ciest a ďalšej infraštruktúry. (sita)