
Lekárnici sa cítia voči lekárom v nevýhode.
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA – Lekárnici sa cítia novým zdravotníckym zákonom diskriminovaní. Slovenská lekárnická komora má výhrady najmä k zníženiu percenta poplatkov z omeškania z 0,1 percenta na 0,01 percenta z dlhu na deň voči zdravotným poisťovniam.
„Pri tvorbe zákona sa navyše použil na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nerovnaký meter,“ povedala hovorkyňa lekárnickej komory Ernestína Tóthová. Kým nemocnice a súkromní lekári, ktorí budú podľa zákona vyberať poplatky, si ich môžu ponechať v plnej výške, lekárnik si môže nechať len 5 korún a 15 odviesť príslušnej zdravotnej poisťovni.
„Nie je jasné, prečo má práve lekárnik robiť sprostredkovateľa medzi poistencom a poisťovňou. Zdravotné poisťovne ešte nedefinovali, aké vysoké sú náklady na spracovanie receptu. Asociácia dodávateľov liekov však prepočítala, že na to treba takmer 10 korún,“ hovorí Tóthová.
Lekárnická komora považuje za demotivujúce, aby chorý platil 20 korún za spracovanie receptu. Pre mnohých pacientov to bude neúnosné, povedala Tóthová. (tasr)