
FOTO TASR - IVAN MAJERSKÝ
že je nesmierne rád, že prišiel na Slovensko a ďakoval mu za podporu.
Robertson prišiel na Slovensko na štyri hodiny a minister zahraničia Eduard Kukan mu odovzdal list, v ktorom naša republika prijíma pozvanie do NATO a potvrdzuje ochotu plniť záväzky.
„Rád by som vás uvítal pri veľmi významnom stole, tam, kde sa bude rozhodovať o významných svetových veciach, o svetovej bezpečnosti. Teraz sa budú výhody kolektívnej bezpečnosti uplatňovať aj pre vašu krajinu. Samozrejme, že Slovensko bude aj prispievateľom k bezpečnosti a stabilite,“ hovoril Robertson po stretnutí s Dzurindom.
Upozornil však, že ešte nie sme členom NATO, kým 19 členských krajín neratifikuje protokol o pristúpení. „Takže nič netreba brať ako hotovú vec,“ hovoril Robertson a tvrdil, že musia pokračovať reformy. NATO bude veľmi pozorne sledovať, čo sa u nás deje a bude nemilosrdné. Nechce dopustiť, aby zo Slovenska unikali utajované informácie.
„Ak by bol problém pri práci s utajovanými skutočnosťami, tak to určite ovplyvní dôveryhodnosť krajiny aj ratifikačný proces, a to sa týka aj iných krajín. Ochrana utajovaných informácií je priamo v srdci obrannej aliancie, a preto sa musíme uistiť, že tí, ktorí pracujú v tejto oblasti, musia byť absolútne dôveryhodní. Preto sa vláda musí presvedčiť, že všetko je v poriadku a musí v tomto duchu presvedčiť aj predstaviteľov NATO,“ povedal Robertson. Naznačil tak, že kauzy točiace sa v poslednom čase okolo SIS pozorne sledujú.
Nevyhol sa ani korupcii a upozornil, že korupcia ničí demokratický proces, uberá z dôvery ľudí v demokratické vlády. „Preto treba uplatniť zákony proti korupcii, aby aj občania videli. Toto je štandard a norma, ktorú stanovíme pre všetky krajiny, ktoré sa majú začleniť do NATO teraz, aj v budúcnosti.“
Robertson mal na Slovensku pomerne nabitý program, s Mikulášom Dzurindom debatoval asi len hodinu. Dzurinda po stretnutí hovoril, že sme „dostali lístok na vlak Severoatlantickej aliancie a dnes sa môžeme tešiť, že sa súčasťou cestujúcej rodiny stáva aj Slovensko. Už nikdy to nebude ako v časoch Mníchova alebo Jalty o nás bez nás“.
Slovensko má v súčasnosti vážny problém, pretože podpora verejnosti pre vstup Slovenska do NATO klesá. Robertson si z toho ťažkú hlavu nerobí. „Podpora verejnej mienky sa hýbe raz hore, raz dole, treba to brať v celom spektre. Nemám pochýb o tom, že Slovensko nakoniec získa členstvo.“ Prístupové protokoly by sa mali podpísať 26. marca a potom ich musia všetky štáty ratifikovať tak, aby sa ďalšie štáty stali členmi NATO do mája 2004.