Život českej vlády visí na vlásku - v utorok ju čaká hlasovanie o dôvere. Premiér Vladimír Špidla tak urobil iba logický krok potom, čo časť jeho rozpoltenej ČSSD umožnila opozícii zvoliť Václava Klausa za prezidenta republiky. A to napriek tomu, že koalícia mala svojho oficiálneho kandidáta Jana Sokola.
Na rozdiel od voľby prezidenta, ktorá bola tajná, musí teraz každý poslanec dať svoj hlas verejne. Špidla si od toho sľubuje, že takzvaní zemanovci, jeho najväčší odporcovia v strane, nespáchajú harakiri a netrúfnu si kabinet potopiť.
Napriek tomu je Špidlov ťah veľkým rizikom: aj bez rozháranosti sociálnej demokracie má koalícia v snemovni väčšinu iba jediného hlasu. Predsedníctvo ČSSD síce v sobotu odporučilo svojim poslancom hlasovať za vládu, jeden člen sa však zdržal.
Varovným príkladom rozporu medzi slovami a činmi bola práve voľba prezidenta. Pravdepodobnosť, že u všetkých poslancov ČSSD funguje pud sebazáchovy, sa tak zďaleka nepribližuje k sto percentám.
Racionálne budú bezpochyby postupovať dve menšie vládne strany: unionisti, ktorým by pád vlády len urýchlil ich vlastný koniec a ľudovci, ktorí ešte len čakajú, kam sa nachýli ťažisko politickej moci.
Opozičná ODS už vyhlásila, že vládu nepodporí a od komunistov sa čaká podobné gesto a to napriek tomu, že momentálne by obidvom stranám pád kabinetu príliš úžitku nepriniesol.
Ponúka sa tak otázka, čo môže Špidla riskantným hlasovaním dosiahnuť. Pád vlády by iba urýchlil koniec jeho politickej kariéry. V takom prípade by totiž prezident poveril zostavením vlády niekoho iného.
V kuloároch sa v tejto súvislosti spomína aj meno Špidlovho rivala - ministra práce Zdeňka Škromacha. Toho ako možného nástupcu Špidlu na čele strany verejne odporučil stále vplyvný dôchodca a expremiér Miloš Zeman. Škromach predstavuje tvrdú ľavicu a tak si možno len ťažko predstaviť menšinový kabinet ČSSD s podporou komunistov a súčasne Klausom na Hrade.
V Prahe sa napriek všetkému ráta s tým, že vláda prežije. Špidlova pozícia sa tým neupevní, iba sa predĺži polčas rozpadu. Ostrý boj kto z koho v sociálnej demokracii sa bude rozhodovať až o tri týždne na straníckom zjazde.
A premiér si minulý týždeň zasa zúžil manévrovací priestor. Naznačil totiž, že pokiaľ jeho vláda zotrvá, bude rekonštruovaná. Inými slovami povedal, že vymení niektorých odporcov, ako napríklad Škromacha, ministra kultúry Pavla Dostála či priemyslu Jiřího Rusnoka.
Na to ale nemá v strane dostatočnú podporu.
Autor: MARTIN ČAREK, Praha pre SME