
Generálny tajomník maltskej nacionalistickej strany Joe Saliba (vľavo) dvíha podpredsedu vlády Lawrencea Gonziho po sčítaní hlasov v referende o vstupe Malty do Európskej únie. FOTO - TASR/AP
LA VALETTA - Malta má svoje referendum o vstupe do Európskej únie za sebou. Úspešne. 53 percent oprávnených voličov sa vyslovilo za vstup, proti bolo 45 percent. Dve percentá hlasov boli neplatné. Prívrženci únie môžu teda oslavovať, odporcovia roniť slzy.
Kladný výsledok ľudového hlasovania, do ktorého sa zapojilo necelých 93 percent z takmer 300-tisíc voličov ostrovného štátu, predpovedali už prvé výsledky zverejnené včera krátko po poludní. Definitívne ich o niekoľko hodín neskôr potvrdil premiér Eddie Fenech. Predstavitelia vlády neskrývali nadšenie a po vyhlásení výsledkov sa navzájom úprimne objali.
Podľa BBC sa väčšina nerozhodnutých voličov napokon rozhodla nasledovať odporúčania vlády, aby hlasovali za vstup. Vláda pritom argumentovala tým, že začlenenie krajiny do európskeho klubu posilní maltskú ekonomiku i zahraničný kredit. Jednou z tých, ktorí povedali áno, bola aj Tanya Galeová zo starobylého mesta Mdina. „Myslím, že Malta je príliš malá na to, aby ostala mimo Európy. Pre naše deti je lepšie, ak sa pripojíme,“ povedala krátko po vhodení hlasovacieho lístka do urny.
Nie všetci však boli rovnako optimistickí. Mnohí sa domnievajú, že presunutím moci do Bruselu stratia Malťania vlastnú identitu a suverenitu. Avšak najväčší kritici vstupu pochádzajú z opozičnej Maltskej labouristickej strany, čo potvrdili aj včera. Jej vodca Alfred Sant výsledok referenda spochybnil a označil ho za svoje víťazstvo. Podľa jeho slov vzhľadom na volebnú účasť za vstup nehlasovala polovica všetkých registrovaných voličov. „Výsledok referenda dokazuje, že väčšina obyvateľov si nepraje plné členstvo v únii, ale len partnerstvo založené na priateľstve medzi Maltou a Európou,“ povedal.
Labouristi tak dali za pravdu obavám o tesnosti hlasovania, ktoré včera dopoludnia panovali v tábore priaznivcov únie. „Ak vyhráme a výsledok bude tesný, tak budú mať labouristi silný argument na tvrdenie, že referendum nie je presvedčivé a treba ho zrušiť“, strachovali sa. Napokon rozhodlo len približne 19-tisíc hlasov.
(mm, čtk)
ÁNO vyhráva, znelo Maltou
Ako šibnutím čarovného prútika sa zmenila nálada v maltských uliciach po oznámení prvých odhadov výsledkov sobotňajšieho referenda o vstupe krajiny do Európskej únie. „IVA is winning - ÁNO vyhráva!“ kričali po sebe ľudia cez ulicu, všade znelo trúbenie áut a ozývalo sa búchanie prvých petárd.
„Po sčítaní necelej tretiny hlasov odovzdaných v sobotňajšom referende na Malte vyzeral výsledok tak, že za vstup do Európskej únie sa vyslovilo 51 až 53 percent voličov“, oznámil podpredseda vlády Lawrence Gonzi. Konečný výsledok úspešnosť referenda potvrdil.
„Tak sa zdá, že je to v suchu,“ ukazuje palcom hore recepčný v hoteli. Má radosť? Ani neviem,“ odpovedá. „Všetko nové človeka trocha vydesí, ale to nie je dôvod to neskúsiť. Je to ako s manželstvom, do toho tiež ľudia nemôžu ísť s predstavou, že bude všetko len perfektné. Dôležité je, aby toho lepšieho bolo viac ako toho horšieho, a potom bude všetko v poriadku.“ Ešte dopoludnia pritom bola nálada viac ako pochmúrna a medzi priaznivcami vstupu do únie panovala značná skepsa. „Ak to bude taký tesný rozdiel, potom budú mať labouristi, ktorí so vstupom nesúhlasia, silný argument, že referendum je potrebné zrušiť.“
Maltské referendum je len konzultatívne a nie je záväzné, a preto sa mnohí boja, že by sa ho mohla maltská labouristická strana (MLT) Alfreda Santa pokúsiť anulovať, pokiaľ vyhrá septembrové voľby a vystrieda vo vláde nacionalistickú stranu premiéra Eddieho Fenecha Adamiho. Medzitým má ale Malta podpísať protokoly o vstupe do únie.
Autor: DANA KOVAĽOVÁ, čtk