
Robotník počas príprav na veľtrh CeBIT pripevňuje nadrozmerný mobilný telefón v stánku americkej spoločnosti Motorola. Na najväčšom veľtrhu informačných technológií na svete CeBIT v nemeckom Hanoveri sa bude od stredy do 19. marca predstavovať okolo 6500 vystavovateľov zo 69 krajín.
FOTO - REUTERS
BONN – Experti predpovedali, že ich bude asi 20-tisíc. Nakoniec ich však bolo 83-tisíc. O toľko sa zvýšil počet nezamestnaných v Nemecku vo februári. Teraz sú už bez práce viac ako štyri milióny a 700-tisíc ľudí. V minulom roku v rovnakom čase bolo bez práce o 41-tisíc ľudí menej. Prezident Spolkového úradu práce v Norimbergu Florian Gerster, sa domnieva, že na tretej najvyššej nezamestnanosti v dejinách krajiny má vinu februárové mrazivé počasie a samozrejme, že už toľko mesiacov sľubovaná konjunktúra sa v Nemecku ešte stále nerozbehla.
Opozícia, ale tentoraz i nemecké odbory, kritizujú spolkovú vládu a kancelára Gerharda Schrödera, že sa stále otáľa so sľubovanými reformami, ktoré by konečne oživili nemeckú ekonomiku. A kresťanskí demokrati poukazujú, že najmenšia nezamestnanosť je v spolkových krajinách Bádensko-Würtenbersko, Hesensko a Bavorsko, kde vládne práve opozícia. Zatiaľ čo v Meklenbursku, kde vládne koalícia sociálnych demokratov s postkomunistami, je už viac ako každý piaty obyvateľ bez práce.
Zdá sa však, že sa konečne dalo do pohybu niečo aj v úrade spolkového kancelára. Schröder oznámil, že 14. marca prednesie v sneme vládne vyhlásenie, ktoré má byť míľnikom ďalšieho vývoja. Kancelár vraj už nebude brať žiadne ohľady na zvláštne záujmy, či už ide o odbory alebo zamestnávateľov. Predseda odborov Sommer však už kancelára varoval. Ak bude vláda okliešťovať práva odborov, za žiadnych okolností to nenechajú len tak. A opoziční kresťanskí a slobodní demokrati zasa poukazujú, že v minulosti už spolkový kancelár niekoľkokrát sľuboval vo vládnych vyhláseniach obrat, ale vždy zostalo len pri prázdnych slovách.
Nezvyčajný pohľad zažijú budúci týždeň obyvatelia nemeckého hlavného mesta. Sedem starostov veľkých miest a niekoľko okresných hejtmanov zo Severného Rýnska-Vestfálska bude demonštrovať pred ríšskym snemom preoblečených za žobrákov. Komunálni predstavitelia – sociálni aj kresťanskí demokrati – tak chcú upozorniť na dramatickú finančnú situáciu nemeckých miest a obcí.
„Nie je o päť minút dvanásť, ale už je päť minút po,“ charakterizoval finančnú situáciu predseda Zväzu nemeckých miest a obcí, v ktorom je združených viac ako 5700 obcí a miest s 51 miliónmi obyvateľov, Christian Schramm. Ešte koncom roka 2000 mali nemecké obce a mestá v pokladniciach prebytok, teraz im však chýba vyše osem miliárd eur. V niektorých mestách a obciach vyplácajú platy z úverov. Celkovo vzrástli pôžičky miest a obcí od bánk počas jedného roka o štvrtinu, povedal Schramm. Petra Rothová, vrchná starostka Frankfurtu nad Mohanom, označila finančný stav kedysi jedného z najbohatších miest v krajine za „katastrofálny“. Pre nedostatok peňazí nie sú v mestách a obciach realizované nutné opravy škôl, zatvárajú sa knižnice, obmedzujú sa príspevky na prácu športových klubov aj mládežníckych organizácií.
Autor: RUDOLF STRÖBINGER pre SME