
Na Slovensku je vyše 830-tisíc bytov. Väčšinu z nich si ľudia kúpili do osobného vlastníctva, ale mnohí sa ako skutoční vlastníci nesprávajú a o ich byty sa starajú správcovia. Niektorí dobre, niektorí zle. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Väčšina obyvateľov Slovenska, ktorí bývajú v byte, ho už má v osobnom vlastníctve. Vyplýva to zo sčítania ľudu v roku 2001.
Sú však aj skutočnými majiteľmi so všetkými právami? Zastupujú ich totiž správcovské spoločnosti, ktoré im účtujú všetky svoje služby.
V sobotu denník SME informoval o prípade z Banskej Bystrice, keď obyvateľom takmer 500 bytov hrozilo odpojenie od dodávky tepla, lebo ich správca dodávateľovi neplatil a dlhuje mu vyše 9 miliónov korún. Obyvatelia ohrozených bytov po tomto zistení odstupujú od zmluvy o správe a zakladajú si nové Spoločenstvo vlastníkov.
„Väčšina zmlúv je pre užívateľov bytov nevýhodná, stanovuje im len povinnosti a nie práva,“ hovorí Oliver Petrík, predseda Asociácie užívateľov bytov.
Mnohé zmluvy boli uzatvorené podľa neho pod nátlakom, bez toho, aby sa k nim mohol vyjadriť právnik v záujme užívateľov bytov.
Pozícia vlastníkov bytov, ktorí platia za služby, je zložitá, lebo ich nechráni spotrebiteľský zákon.
Jaroslava Zapletalová, riaditeľka Inštitútu bývania, hovorí, že „vlastník bytu má právo slobodne sa rozhodnúť“ a rozhodovať na zhromaždení. Problém vidí v tom, že toto právo nevyužíva. „Vieme o domoch, kde nebolo zhromaždenie vlastníkov niekoľko rokov.“
Zhromaždenie by sa malo konať aspoň raz do roka, pretože aj zálohové platby by mali vlastníci odsúhlasovať.
Zapletalová pripúšťa, že zmluvy môžu byť pre vlastníkov nevýhodné, ale tí si mali pred jej podpísaním prečítať, čo v zmluve je.
„Ak rozsah služieb nie je primeraný, nemali na zmluvu pristať. Je mnoho správcov, čo pracujú seriózne a ich odmena je primeraná,“ hovorí.
Aj teraz sa dajú zmluvy upraviť, ak sa obe strany dohodnú. Vlastníci majú v konečnom dôsledku právo zmluvu vypovedať a nájsť si lepšieho správcu.