Povedal to v rozhovore pre Slovenskú televíziu, v odpovedi na otázku týkajúcu sa informácií zverejnených v britskom magazíne pre spravodajské služby Jane‘s intelligence digest. „Ak by to bola pravda, bolo by to hanebné. Bolo by to niečo, čo by vyvolalo veľké obavy a znepokojenie vo chvíli vstupu Slovenska do NATO.“
Britský magazín nedávno zverejnil sériu článkov o Slovenskej informačnej službe. Viacerí predstavitelia štátu články odsúdili a SIS sa chce s magazínom súdiť, lebo články považuje za lživé.
Magazín podozrieva SIS z obchodu so zbraňami, z diskreditačných kampaní, ale aj z verbovania novinárov. Riaditeľ SIS Vladimír Mitro vymenoval za šéfa kontrarozviedky bývalého novinára Petra Tótha. Aj preto bude KDH žiadať na vláde Mitrovo odvolanie a v tejto snahe ho podporuje aj SMK.
Vo včerajšej debate v STV sa za Mitrovo odvolanie postavil aj predseda HZDS Vladimír Mečiar, ktorý povedal, že nahrávky telefonátov pochádzajú z prostredia SIS, obchoduje sa s nimi a sám vraj videl aj nahrávky telefonátov premiéra.
Podľa analytika Spoločnosti pre zahraničnú politiku Iva Samsona Robertson naznačil, že Slovensko s utajovanými skutočnosťami nenarába tak, ako si NATO predstavuje. „Týmto potvrdzuje to, čomu nie každý veril, že na Slovensku existujú tzv. informačné diery smerom von.“
Robertson podľa Samsona „reaguje na informácie, že tu prebieha boj medzi vnútrom a SIS, čo nie je pre NATO zárukou spoľahlivosti krajiny“.
Robertson povedal, že Slovensko musí aliancii ukázať, „že je krajinou, ktorá má spoľahlivý, silný a nezávislý systém preverovania osôb a že nie je preniknutá cudzími tajnými službami“.
Riaditeľ kancelárie Národného bezpečnostného úradu Juraj Puchý sa k SIS nechcel vyjadrovať. Tvrdí, že bezpečnostný úrad dostal od NATO naopak pochvalu. „O tom, že ochrana utajovaných skutočností je jednou z priorít, hovoríme od začiatku,“ povedal Puchý. (mož)