
Hindustický svätec prechádza pri policajtovi strážiacom miesto niekdajšej mešity v Ajodhji. FOTO - ČTK
vlnu náboženských stretov, ktoré si od tej doby vyžiadali okolo 3000 ľudských životov.
Na mieste mešity stála podľa hinduistov pôvodne ich svätyňa, ktorú dal v roku 1528 zbúrať moslimský dobyvateľ Indie a zakladateľ ríše veľkých Mughalov Bábur.
Hinduistická mešita mala stáť na mieste, kde sa narodil bájny mytologický hrdina princ Ráma. Ráma bol jedným zo vtelení azda najvýznamnejšieho hinduistického božstva Višnu, ktorý prichádzal raz za čas v ľudskej podobe na svet, aby ho zachránil pred nejakým démonom či iným aktuálne hroziacim nebezpečenstvom.
Radikálni hinduisti žiadajú, aby Rámov chrám postavili znovu, a ako prvý krok týmto smerom zbúrali moslimskú mešitu a postavili na jej mieste vlastnú dočasnú stavbu. Vláda však zakázala pokračovať v stavbe. Celé miesto nechala obohnať ostnatým drôtom a strážiť vojakmi. Napriek tomu toto posvätné miesto priťahuje štyri milióny hinduistických pútnikov ročne.
Prácu archeológov môže naviac skomplikovať očakávané rozhodnutie najvyššieho súdu, či hinduisti môžu pokračovať vo výstavbe chrámu. Včera však súd rozhodnutie odložil. Kedy povie verdikt, nie je jasné.
Moslimovia tvrdia, že chrám na mieste mešity nikdy neexistoval a celé si to vymyslela niekdajšia britská koloniálna správa.
Archeológovia dostali podľa rozhodnutia súdu jeden mesiac na to, aby dokázali, ktorá strana má pravdu. Odborníci však upozorňujú, že to nebudú mať ľahké. Šance nájsť zvyšky chrámu sú vraj malé. Otázkou hlavne zostáva, či náboženských fanatikov budú ich zistenia zaujímať.
Miliardová India je nepredstaviteľnou zmesou rás, národov a náboženstiev a je skoro zázrakom, že tento štát sa ešte drží pohromade. Hinduisti tvoria asi 80 percent obyvateľov Indie, moslimovia približne 12 percent. Krajina je plná zabudnutých konfliktov a vojen.