. Informoval o tom štatistický úrad únie Eurostat vo svojom prvom odhade. Výdavky domácností pätnástky v poslednom štvrťroku vzrástli, investície sa nezmenili, rovnako ako vývoz a dovoz nepatrne vzrástol.
Podľa Európskej komisie nie sú v tomto roku vyhliadky na rast ružové - pohybujú sa od poklesu o jednu desatinu percenta po rast vo výške troch desatín percenta. Komisia predpokladá slabšiu domácu spotrebu a nižšiu výrobu, ako aj nezvyčajnú výšku neistoty spojenú s hrozbou vojny v Iraku. Komisia už viackrát varovala pred poklesom HDP v prípade vojny.
Prognóza takmer dvojpercentného rastu eurozóny v tomto roku sa stala neplatnou, nové čísla však zatiaľ komisia nezverejnila. Podobne skepticky sa na rast eurozóny pozerá aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Pokles v eurozóne je podľa OECD väčší, ako sa očakávalo.
Problémom pätnástky je stagnácia jednej z najväčších ekonomík - Nemecka, o čom svedčí aj pätročné nezamestnanecké maximum. Pokles spotrebiteľských nálad zaznamenali okrem Nemecka aj v druhej najväčšej ekonomike, a to vo Francúzsku. Hlavný ekonóm OECD Jean-Philippe Cotis kritizoval Nemecko a Francúzsko za nedodržanie maximálnej hranice rozpočtového deficitu, ktorá predstavuje tri percentá z HDP. Cotis tiež vyzval Európsku centrálnu banku, aby stimulovala ekonomický rast.
Hoci Európska centrálna banka včera znížila úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu na najnižšiu úroveň za posledné štyri roky, jej rozhodnutie sklamalo finančné trhy. Tie očakávali agresívnejšie zníženie o pol percentuálneho bodu v záujme podpory stagnujúceho ekonomického rastu eurozóny. Výška sadzby je kľúčová na určenie nákladov na pôžičku v celej únii.
Zníženie úrokových sadzieb spôsobilo následne ďalšie posilnenie eura voči doláru. Prezident banky Wim Duisenberg pred vyše týždňom spochybnil schopnosť eurozóny naštartovať stagnujúci ekonomický rast. Podľa analytikov sa Európska centrálna banka v menovej otázke rozdelila na dva tábory. „Je to kompromis medzi táborom protiinflačných jastrabov a prerastových holubíc. Sú zreteľne rozdelené na tých, ktorí s pohľadom na umŕtvené Nemecko chcú dať ekonomike viac stimulov, a na opatrných monetaristov, ktorí chcú čakať na skončenie vojny s Irakom,“ povedal šéf frankfurtskej analytickej firmy Euro Zone Advisors Allan Saunderson.
Oživenie ekonomík únie je dôležité pre vývoz slovenských výrobcov, pretože v únii skončí 64 percent nášho vývozu, naopak takmer polovica nášho dovozu pochádza z únie.
(tasr, čtk)