ické Slovenské národné povstanie považoval za národnú katastrofu.
O Mikušovi už denník SME informoval, keď mu v januári prezident Rudolf Schuster udelil Pribinov kríž I. triedy „za zásluhy v boji Slovákov za štátnu samostatnosť“. Ocenenie vyvolalo medzi slovenskými historikmi ostrú názorovú polemiku.
„Postoj Jozefa A. Mikuša k samostatnosti Slovenska nevyplýval z presadzovania a obhajovania demokratických princípov, ale z obhajovania vojnového slovenského štátu vrátane jeho politického režimu,“ napísali historici Jozef Jablonický, Ivan Kamenec, Dušan Kováč, Eduard Nižňanský a právnička Katarína Zavacká.
Na Mikušovu obhajobu sa vtedy postavila skupina historikov blízkych Matici. „Jozef Mikuš vykonával v období slovenského štátu rutinnú činnosť slovenského diplomata. Nacistickú ideológiu odsúdil verejne už v roku 1935. Počas svojej diplomatickej služby v rokoch 1939 - 1945 sa nijako nekompromitoval,“ písali vo vyhlásení historici blízki Matici Július Bartl, Ján Bobák, Marta Dobrotková, Anton Hrnko, Róbert Letz, Richard Marsina a ďalší.
Za prínos k slovenskému národnému životu bude napríklad ocenený aj hokejový tréner Ján Filc. „Za vynikajúci úspech slovenských majstrov sveta v ľadovom hokeji, majstrov, ktorí sú majstrami aj pokiaľ ide o pochopenie a hĺbku vzťahu k národu a k slovenskému domovu,“ povedal Markuš. (hr)