New York 6. marca (TASR) - Generálny tajomník OSN Kofi Annan dnes vyzval členov Bezpečnostnej rady aby dospeli ku kompromisu v otázke riešenia irackej krízy. Annanovej výzve predchádzal návrh Británie, podľa ktorého by Bagdad mohol dostať ešte jeden krátky termín na dokázanie, že už nemá zakázané zbrane.
Annan pred novinármi vyhlásil, že tvrdo pracuje na dosiahnutí riešenia prijateľného pre všetkých členov BR OSN. "Povzbudzujem ľudí, aby bojovali o kompromis, aby hľadali spoločný základ a aby urobili ústupky. Pozície sú teraz veľmi tvrdé. Ale samozrejme, na stole je už niekoľko návrhov," povedal Annan odkazujúc na návrh novej rezolúcie predložený USA, Britániou a Španielskom, francúzsko-nemecko-ruské memorandum za pokračovanie zbrojných inšpekcií a kanadský návrh na stanovenie série termínov, v rámci ktorého by sa mal Irak existujúcim rezolúciám BR OSN podriadiť do 28. marca.
Do newyorského sídla OSN sa začali schádzať ministri zahraničných vecí, ktorí si v piatok vypočujú ďalšiu správu zbrojných inšpektorov OSN Hansa Blixa a Mohameda El Baradeiho o priebehu ich irackej misie.
Diplomati oznámili, že v snahe prekonať ostré rozpory v BR Británia navrhla, aby po prijatí novej rezolúcie, ktorá schváli vojenský zásah proti Iraku, Bagdad dostal ešte krátku lehotu - menej ako týždeň - na dokázanie, že už nemá zbrane hromadného ničenia.
Britský krok môže byť jediným spôsobom, ako presvedčiť nerozhodnutých členov BR - osobitne Pakistan, Chile a Mexiko, aby podporili návrh novej rezolúcie. Francúzsko, Rusko a Nemecko podľa diplomatov vyhlásili, že návrh zablokujú.
Britský veľvyslanec pri OSN Jeremy Greenstock sa ohradil proti tomu, aby bola iniciatíva Londýna označovaná za kompromisný návrh. "Nepočul som, že by ministri hovorili o kompromise. Cieľom celej tejto operácie je úplné odzbrojenie Iraku. Nebolo prijaté žiadne rozhodnutie. Stále hovoríme so všetkými ostatnými členmi Bezpečnostnej rady," vyhlásil Greenstock pred novinármi.
Britský koncept, o ktorom sa pred viacerými týždňami hovorilo v Londýne a Washingtone, sa opäť objavil v stredu a jeho akceptovanie by znamenalo zmenu textu predloženého návrhu rezolúcie. Túto možnosť pripustil aj šéf britskej diplomacie Jack Straw.
Iniciatíva Británie naznačuje, že napriek intenzívnemu lobovaniu sa Spojeným štátom nepodarilo v 15-člennej BR získať deväť hlasov nevyhnutných pre schválenie rezolúcie.
Okrem predkladateľov návrh otvorene podporilo len Bulharsko. Francúzsko, Nemecko, Rusko, Čína a Sýria sú proti, pričom Francúzsko, Rusko a Čína ako traja z piatich stálych členov BR disponujú právom veta. Ak by sa USA podarilo získať minimálne deväť hlasov, aj napriek vetovaniu rezolúcie by Washington mohol vyhlásiť, že urobil maximum pre získanie medzinárodného schválenia vojenskej akcie.
Očakáva sa, že britský návrh bude predmetom neverejnej diskusie, ktorá bude nasledovať po správe inšpektorov.