Bratislava 6. marca (TASR) - Slovenská polícia ročne zaregistruje približne 500 prípadov sexuálneho zneužívania detí. Podľa Anny Klimáčkovej z Národného centra pre rovnoprávnosť žien a mužov (NCR) je týchto prípadov v skutočnosti viac.
Mnohé z obetí sexuálneho zneužívania, týrania a zanedbávania zo strany rodičov predstavujú potenciálnych násilníkov. Podľa štatistík až 78 percent sexuálnych násilníkov, ktorí boli odsúdení, v detstve sexuálne zneužívali. Výskumy dokázali priamu súvislosť medzi rodinným násilím a zdravotnými a psychickými problémami detí, kriminalitou, drogovou závislosťou, prostitúciou a problémami zaradiť sa do sociálneho života. Odborníci upozorňujú, že násilie v rodine je jednou z hlavných príčin vysokej úmrtnosti detí a trvalého poškodeniach ich zdravia. Vyše polovica detí, ktoré sa pokúsili o samovraždu, pochádza z násilníckych rodín, takmer 30 percent detí ktoré utiekli z domu pred násilím, sa dostalo do pouličných gangov alebo sa stalo obeťou mafií, ktoré obchodujú s ľuďmi.
Absenciu komplexného programu na prevenciu a elimináciu rodinného násilia a školení odborníkov považuje Klimáčková za najväčšie prekážky boja proti násiliu v rodine na Slovensku. Poukázala na to, že nejednotný postup zainteresovaných rezortov, nedostatočné právomoci, ochrana a legislatíva, ako aj zlyhanie spolupráce s rodinou spôsobujú, že obete zostávajú naďalej v násilníckom prostredí.
Národné centrum pre rovnoprávnosť žien a mužov realizuje preto od roku 2000 pilotný projekt Prevencia a eliminácia rodinného násilia, v rámci ktorého sa už po siedmy raz stretlo v Bratislave 40 zástupcov ministerstiev, vysokoškolských pedagógov, psychológov z centier poradensko-psychologických služieb a pedagogicko-psychologických poradní, odborníkov z oblasti sociálnej práce, zdravotníctva a polície. Posledné školenie, ktoré NCR pripravilo v spolupráci s Britskou radou a Univerzitou v Birminghame, bude v júni, kde účastníci dostanú certifikát zo Svetovej zdravotníckej organizácie a Britskej rady.
ms som