Na vojne v Iraku sa dá stratiť aj zarobiť

BRATISLAVA – Vojaci sa sťahujú k irackým hraniciam a vojna na Strednom východe je podľa pozorovateľov len otázkou času. História ukázala, že v čase vojnového konfliktu prestávajú platiť základné pravidlá dlhodobého investovania. Najskúsenejší inves

BRATISLAVA – Vojaci sa sťahujú k irackým hraniciam a vojna na Strednom východe je podľa pozorovateľov len otázkou času. História ukázala, že v čase vojnového konfliktu prestávajú platiť základné pravidlá dlhodobého investovania. Najskúsenejší investori preto rýchlo menia rozloženie svojho majetku, aby sa vyhli stratám. Na vojne sa však dá s trochou šťastia aj zarobiť.

Najistejšou investíciou počas vojny budú švajčiarske franky. „Na frankoch sa síce nebude dať zarobiť, ale zaručia stabilitu vložených investícií,“ hovorí díler Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal. Zarobiť by sa podľa neho dalo na eurových účtoch. „Kurz eura rastie oproti doláru aj libre. Vývoj kurzu koruny oproti euru bol však v poslednom čase zmätený,“ naznačil mierne riziko pre slovenských investorov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Horúcimi kandidátmi na vojnové portfólio sú akcie firiem, ktoré sa podieľajú na vyzbrojení amerických vojakov. Medzi najznámejšie z nich patria Lockheed Martin, výrobca stíhačiek F-16 a striel Hillfire, Northrop Grumman so svojimi F-18 a B-2, ďalej zbrojovka Raytheon, producent známych Tomahawkov, či Boeing s helikoptérami Apache. Obdobne ako pri konflikte v Perzskom zálive možno pri týchto akciách čakať rast hneď po začatí vojny.

Ako dobrá investícia sa ukazujú tiež drahé kovy, ktorých cena v posledných týždňoch prudko rástla. Obchodovanie s nimi je už prístupné aj drobným investorom zo Slovenska. Komoditný analytik firmy Colosseun Jiří Šťastný už nevidí veľkú príležitosť v zlate ani striebre, ale odporúča nakupovať platinu.

„Bublina so zlatom spľasla a jeho nákup zaručí už iba stabilnú investíciu. Oveľa zaujímavejšia je teraz platina. Treba však dbať na to, aby bol dolárový rast ceny platiny prudší ako posilňovanie koruny. Iba vtedy totiž slovenskí investori zarobia,“ upozorňuje Šťastný. Ceny platiny rastú vďaka snahe Ameriky zbaviť sa energetickej závislosti od arabskej ropy a podporovať vývoj motorov na alternatívne palivá. Pri výrobe vodíkových motorov sa pritom platinou nešetrí.

SkryťVypnúť reklamu

Najrizikovejšou investíciou sú dnes doláre a libry. Ekonómovia tieto meny neodporúčajú držať na účtoch. „Kurz dolára je najnižší za štyri roky a libra za posledný polrok zlacnela o desať korún. Tento trend bude asi pokračovať – vojna totiž zvyšuje verejné výdavky spojencov,“ vysvetľuje Zabadal.

Verejné výdavky sú jedným z indikátorov zdravia ekonomiky a ich rast sa negatívne odzrkadlí vždy v kurze meny a teda aj v zhodnocovaní peňazí na devízových účtoch. Počas vojny v Perzskom zálive sa americké výdavky zvýšili o sto miliárd dolárov. Niektoré štúdie hovoria, že teraz by to mohlo byť dokonca deväťkrát viac.

Zemetrasenie na devízových trhoch však neovplyvní iba reálnu hodnotu úspor na devízových účtoch v bankách. Zasiahnuté budú napríklad aj výnosy tých slovenských podielových fondov, ktoré investujú do amerických akcií či dlhopisov. Výnimkou budú len tie fondy, ktorých dolárové výnosy budú vyššie ako znehodnocovanie dolára.

SkryťVypnúť reklamu

TOMÁŠ VELECKÝ

Slabý dolár ohrozuje úspory Slovákov

Padajúci kurz dolára neohrozuje úspory len tých, ktorí šetria v americkej mene na devízových účtoch. Vojna v Iraku znehodnocuje investície aj tých, ktorí nakúpili cenné papiere v cudzej mene. Nezanedbateľné peniaze investovali Slováci aj do podielových listov dolárových fondov. V žiadnom z nich dolárová výkonnosť za posledný rok nebola taká vysoká, aby vyrovnala pokles kurzu dolára.

Ak niekto investuje do fondu s inou referenčnou menou, v korunovom vyjadrení vždy zarába alebo prerába na každom pohybe kurzu koruny oproti tejto referenčnej mene. To by si mal každý investor uvedomiť. Kto nechce špekulovať v oblasti devízových kurzov, mal by investovať do fondu s aktívami v slovenských korunách. (bro)

SkryťVypnúť reklamu

Ako investovať v zahraničí?

Obchodovať na zahraničných akciových a komoditných trhoch sa dá cez slovenské a české internetové stránky. Stačí sa rozhodnúť, vypísať papiere, zložiť peniaze a investovať. Investor pritom nemusí byť žiadny boháč – dolná hranica investície je spravidla veľmi nízka. Aj obyčajní ľudia so základnými znalosťami ekonómie môžu cez sprostredkovateľa uzatvárať napríklad opčné obchody na trhu s platinou a špekulovať na raste jej ceny. Obchodníci, ktorí tento produkt ponúkajú, väčšinou pýtajú poplatky za každý obchod, niektorí aj za prevod peňazí do a zo zahraničia. S trochou šťastia ale zisky ľahko prevýšia poplatky. Investor by si mal dávať pozor, u akého obchodníka peniaze skladá. Nemal by zabudnúť ani na rozloženie rizika investovaním do viacerých oblastí. (bro)

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko tipov…

* Najviac sa bude dať zarobiť na nákupe platiny a investíciách v eurách alebo korunách. Za úvahu stoja aj akcie amerických zbrojoviek.

* Investície sú v bezpečí vo švajčiarskych frankoch, zlate a v akciách potravinárskych firiem.

* Najbezpečnejšou dlhodobou investíciou zostávajú v slovenských podmienkach nehnuteľnosti.

… a varovaní

! Netreba investovať do dolárov ani libier.

! Pri investovaní do amerických cenných papierov treba rátať so znehodnocovaním dolárových výnosov.

! Vyhýbajte sa investíciám do akcií prepravných spoločností, hlavne transatlantických aeroliniek. Počas vojny budú mať totiž nižšie tržby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 667
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 443
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 367
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 437
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 644
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 951
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu