Čo je v Bratislave dobré a čo zlé

Najspokojnejší so svojím životom by mali byť obyvatelia Zürichu. Podľa štúdie spoločnosti Mercer Human Resource Consulting je v tomto švajčiarskom meste najvyššia kvalita života.

Spoločnosť hodnotila 215 svetových miest na základe 39 kritérií, ktoré boli rozdelené do 10 kategórií. Zürich získal v hodnotení 106,5 bodu. Z východnej Európy dopadla najlepšie Praha (87,5 bodu). Za ňou skončila Budapešť (87). Bratislava spolu so slovinskou Ľubľanou získala 83,5 bodu.

Politická a sociálna situácia

Veľkým nedostatkom Bratislavy, ako aj celého Slovenska je slabá vynútiteľnosť práva. Súdne spory trvajú aj niekoľko rokov, čo odrádza možných zahraničných investorov. Počet trestných činov v Bratislave sa znižuje. V porovnaní s metropolami krajín Visegrádskej štvorky je v Bratislave najvyššia objasnenosť trestných činov. Najmä vďaka používaniu bezpečnostných kamier klesla v posledných rokoch kriminalita v centre až o 40 percent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Korupcia

Bratislava zápasí ako celé Slovensko s korupciou. Keďže tu sídli väčšina štátnych inštitúcií, je tento problém ešte viditeľnejší. Problém zviditeľňuje aj vyššia informovanosť v médiách. V Bratislave majú sídlo všetky celoštátne médiá a pôsobia tu aj lokálne médiá.

Zdravotná starostlivosť

Zdravotná dostupnosť je veľmi dobrá. V Bratislave je 11 nemocníc, vyše 100 lekární, množstvo ordinácií praktických i špecializovaných lekárov. Okrem toho sú tu viaceré ústavy pre ťažko chorých, zariadenia opatrovateľskej služby, domovy dôchodcov, detské domovy či domovy pre osamelých rodičov. Nie je tu žiadny hospic.

Ovzdušie sa postupne zlepšuje. Podniky za posledných 10 rokov investovali veľké finančné prostriedky do nových technológií, ktoré tak nezaťažujú životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamu

Školstvo a vyučovanie

V Bratislave je 6 vysokých škôl, dobrá sieť základných a stredných škôl. Okrem štátnych škôl je na výber aj z mnohých súkromných či cirkevných škôl. Absolventi bratislavských univerzít však majú problémy s uznaním svojich diplomov v zahraničí. Vysoké školy sa preto v posledných rokoch prispôsobujú európskym pomerom. Jedným z nových prvkov je zavedenie kreditného štúdia, ktoré umožňuje študentom stráviť časť štúdia aj na zahraničnej škole.

Verejné služby a doprava

Mestská doprava nezvláda nápor cestujúcich. Niekoľko rokov sa síce uvažovalo o výstavbe metra, mesto však nie je schopné financovať jeho výstavbu. Najvyťaženejšou komunikáciou na Slovensku je bratislavský Prístavný most, po ktorom prejde denne 80-tisíc vozidiel. Bratislava má len štyri mosty cez Dunaj. V súčasnosti sa začína výstavba piateho mosta – Košická. Klesá počet cestujúcich mestskou hromadnou dopravou a stúpa počet cestujúcich, ktorí využívajú individuálnu dopravu. Cesty sú preto preplnené a mesto zápasí s nedostatkom parkovacích miest. Bratislava je napojená na kanalizačnú sieť a zdroj pitnej vody.

SkryťVypnúť reklamu

Rekreácia

Bratislava má veľký počet reštaurácií, kaviarní či diskoklubov. K dispozícii sú viaceré športoviská, v lete prírodné kúpaliská. Celoročne sú však otvorené len dve plavárne. V Bratislave je 13 divadelných scén, približne 20 kín, 26 múzeí a galérií. Veľa ľudí trávi voľný čas aj v nákupných centrách.

Dostupnosť tovarov

Predajná plocha na jedného obyvateľa je zo slovenských miest najväčšia práve v Bratislave. V posledných rokoch tu vyrástli tri veľké obchodné centrá a viaceré hypermarkety, ktoré získali dominantnú pozíciu na trhu. Okrem univerzálnych predajní je v Bratislave aj množstvo špecializovaných a značkových predajní a niekoľko desiatok predajní áut.

Bývanie

V Bratislave je 23 558 obývaných domov a 165-tisíc obývaných bytov. V jednom byte žije priemerne 2,59 osoby, čo je lepší priemer ako vo Švajčiarsku. 88,9 % bytov má ústredné kúrenie, 77 % automatickú práčku, 40 % osobné auto a 23, 6 % počítač. Nové byty pribúdajú pomaly a počet záujemcov ďaleko prevyšuje počet voľných bytov. Preto je priemerná cena bytov najvyššia na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Prírodné podmienky

Klimatické podmienky Bratislavy sú charakterizované miernymi zimami a tropickými letami. Podľa štúdie Magistrátu hlavného mesta je na zabezpečenie mikroklímy potrebné zaoberať sa riešením zelene. Najväčšou prírodnou hrozbou sú možné záplavy. (pcs)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 667
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 443
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 367
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 437
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 644
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 951
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu