BRATISLAVA – Krízový stav alebo predštrajková pohotovosť, ktorú vyhlásili odbory na svojom nedávnom mimoriadnom sneme, naďalej trvá. Prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor hovorí, že zatiaľ niet dôvodu na optimizmus. Na 15. marca odborári pripravujú protestné zhromaždenie v Žiline, kde budú od svojich členov požadovať podporu prípadným protestným akciám.
Odborári protestujú jednak proti novele Zákonníka práce, ale aj proti sociálno-ekonomickej situácii všeobecne: prekáža im nezamestnanosť, pokles pracovných aj sociálnych príjmov, pokles životnej úrovne a prijímanie dôležitých sociálnych zákonov bez prerokovania s odbormi.
Odbory nesúhlasia ani s práve prerokúvanou novelou zákona o zdravotnej starostlivosti, kde sa podľa nich platby na základnú zdravotnú starostlivosť ukladajú v rozpore s poistnými princípmi. „Všetky riešenia tejto vlády len vyťahujú peniaze od občana,“ povedal Saktor a dodal, že odbory sa budú usilovať o skoršie zvýšenie minimálnej mzdy.
Krízový štáb hodnotil výsledky tripartity k Zákonníku práce pozitívne a uvítal postoj sociálnych partnerov, ale podľa Saktora je zákonník len v tretine cesty. Odbory sa totiž obávajú, že by do dohodnutých vecí mohla vstupovať vláda a najmä parlament pri prerokúvaní novely, a tak pohotovosť trvá, až kým zákonník nepodpíše prezident.
Po vyše desiatich niekoľkohodinových rokovaniach ostali v Zákonníku práce nevyjasnené právomoci odborov a zamestnaneckých rád, ak pôsobia zároveň v jednom podniku. Odbory sa obávajú, že v niektorých podnikoch či organizáciách nebude pôsobiť žiadny zástupca zamestnancov. Zamestnávatelia už súhlasili s uvoľňovaním a platením funkcionárov na odborársku prácu a s ich ďalšou pracovno-právnou ochranou.
Prečo odbory vyhlásili krízový stav, keď oceňujú výsledky rokovaní a opatrenia, s ktorými nesúhlasia, prijala vláda ešte dávnejšie? „Každá organizácia, ktorá zastupuje zamestnancov, svoje vyhlásenia graduje – my sme vyjadrili nesúhlas s vládnymi opatreniami už v novembri a decembri,“ povedal Saktor. „Prišiel Zákonník práce ako istá rozbuška a náš pohár trpezlivosti ako sociálnych partnerov sa naplnil.“ (zoh)
S čím odbory v Zákonníku práce nesúhlasia:
* zrušenie minimálnych mzdových taríf
* vznik sprostredkovateľských agentúr na požičiavanie zamestnancov bez jasnejších pravidiel
* zrušenie dodatkovej a ďalšej dodatkovej dovolenky
* predĺženie pracovného času v dvoj- a trojzmenných prevádzkach
* zrušenie kontroly odborov nad bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci
* úprava pracovného času bez súhlasu zamestnancov
* obmedzenie práv odborov
* požadovali zachovanie nároku na odstupné
Z 8 bodov podľa Saktora došlo k dohode v 7. Otvorená ostala len pozícia odborov v podnikoch