Krásna Carmen, o akej Bizet ani nechyroval

„Je to až na neuverenie, ako vyzerá. Presne 165 centimetrov. Ale tá postava! Milostivý Boh musel mať svoju hviezdnu hodinu.“ Napísal najrenomovanejší, vtedy ešte západonemecký športový magazín Kicker o krasokorčuliarke KATARINE ...


FOTO - ARCHÍV


„Je to až na neuverenie, ako vyzerá. Presne 165 centimetrov. Ale tá postava! Milostivý Boh musel mať svoju hviezdnu hodinu.“ Napísal najrenomovanejší, vtedy ešte západonemecký športový magazín Kicker o krasokorčuliarke KATARINE WITTOVEJ pred zimnou olympiádou v Calgary 1988.

Slávny motív pre dve sólistky

Olympijská hala Saddledome nedýchala. Hneď dve krasokorčuliarky si zvolili pre voľnú jazdu motív slávneho príbehu Carmen z nesmrteľnej Bizetovej opery, obe favoritky - Nemka Katarina Wittová i Američanka tmavej pleti Debbie Thomasová. Európska kráska nastupovala v červenom kostýme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nápad predviesť na korčuliach tragický dej lásky frivolnej robotníčky tabakovej továrne zo Sevilly k toreadorovi skrsol v hlave známej trénerky Jutty Müllerovej. Wittová predviedla program už na majstrovstvách Európy v Prahe tesne pred zimnými hrami v Kanade. Hodnotenie rozhodcov sa šestkami len tak hemžilo.

Američanka sa pre efekt kontrastu obliekla do bieleho. Nemku chcela zdolať jej zbraňami, navyše mala po krátkom programe náskok. Prenos z calgarskej krasokorčuliarskej súťaže videli pri televízoroch v sedemdesiatich percentách amerických domácností! Išlo o dovtedy absolútny rekord v sledovanosti športovej udalosti.

Aj slávna Peggy onemela

Katarina zajazdila štandard, neriskovala množstvo skokov, ale emotívne prevedenie priviedlo k nemému úžasu aj televíznu komentátorku Peggy Flemingovú, krasokorčuliarsku divu, jemnú princeznú elegancie, olympijskú víťazku z Grenoblu 1968. Po nej sa stali súťaže estetiky na ľade skôr súbojom atlétok, ktorá z nich vyskáče najviac trojitých. Až kým prišla na scénu rodáčka (3. decembra 1965) zo Staakenu, blízko vtedajšieho východonemeckého Karl-Marx-Stadtu, dnešného Chemnitzu.

SkryťVypnúť reklamu

Debbie calgarskú jazdu pokazila, nešlo iba o to, že kópia sa nikdy nemôže ponášať na originál. Nervózna Thomasová padala viac, než je únosné. Wittová vyhrala a prvý raz sa rozlúčila s vrcholovým krasokorčuľovaním. Na ZOH 1994 v Lillehammeri štartovala opäť, skončila siedma. Po šesťročnej prestávke od špičkového krasokorčuľovania to bol obdivuhodný výkon.

Katarina, Carmen, Maria, Mona Lisa

Katarina Wittová nebola na ľade iba ohnivou Španielkou. Zlaté tituly (dva olympijské, štyri svetové a šesť európskych) získala tiež na kreácie Mozarta, Mony Lisy alebo Bernsteinovej Marie z West Side Story.

„Najradšej som mala Carmen. Pani Müllerová mala vždy skvelý odhad na hudbu, ktorá práve pasuje k môjmu životnému obdobiu. Ak mám byť osobná, tak mi ako mladej osud Carmen imponoval. Páčil sa mi príbeh ženy, z ktorej sála osobnosť. Aj s tým, že bola svojím spôsobom poriadna beštia.“

SkryťVypnúť reklamu

Krásna Nemka zakotvila v USA (teraz žije striedavo v New Yorku, Los Angeles a Berlíne). Katarinina šou spolu s Američanom Brianom Boitanom (tiež olympijský víťaz z Calgary 1988) pobláznili roku 1989 New York. Slávnu Madison Square Garden (18 200 divákov) opäť po desiatich rokoch na podujatie korčuliarskej exhibície beznádejne na mesiac vypredali.

Držiteľka Ceny Emmy

Wittová pomaly začínala napĺňať svoj hollywoodsky sen. Stala sa z nej hviezda, a nie hocijaká. V roku 1998 si zahrala vo filme Ronin po boku Roberta de Niro. Za snímku Carmen na ľade dostala Cenu Emmy, čo je obdoba Oscara za rolu v televíznom diele. Za Olympijský návrat zase Zlatú kameru. Športová Amerika ju ohodnotila prestížnou Cenou Jima Thorpa. Pózovala pre chýrny módny časopis Vogue. Čitatelia ju v roku 1991 zaradili medzi päťdesiatku najkrajších ľudí na svete. Dráždivo sa ukazovala aj v Playboyi.

SkryťVypnúť reklamu

Pojmu „beštia“, ktorý Katarina použila v súvislosti s Carmen, sa Wittová nevyhla ani v bežnom živote. Po páde berlínskeho múra rozprúdili nemecké médiá proti nej ostrú kampaň.

Obvinenia, Stasi a trénerka Müllerová

Wittovú obvinili z aktívnej spolupráce s východonemeckou tajnou službou Stasi. Slávna krasokorčuliarka, ktorá ako druhá v histórii obhájila olympijské prvenstvo (1984, 1988) po legendárnej Nórke Sonii Henieovej (1928, 1932, 1936), musela odpovedať. „Sú to lži. Keď sa o to pokúšali, jednoznačne som odmietla. Za podpis mi dokonca ponúkali lukratívne reklamné zmluvy. Kontrovala som ale tým, že mám ponuky na prechod k profesionálom za päť miliónov západonemeckých mariek. Mala som vtedy osemnásť. Iba mimochodom, kontrakty Stasi so špičkovými športovcami sa u nás vtedy brali ako normálne,“ povedala pre známy týždenník Stern. Toto vyjadrenie väčšinu neuspokojilo. Celkom jednoznačný bol prípad Jutty Müllerovej. Trénerka bola významnou členkou SED (názov komunistickej strany v NDR) a na každom kroku sa pýšila ocenením „Hrdina práce“. Podozrenia na aktívnu spoluprácu so Stasi nikdy dôveryhodne nevyvrátila.

SkryťVypnúť reklamu

Katarina musela čeliť tiež otázkam o dopingu. Müllerovú opäť obhajovala s tým, že východonemeckí športovci mali tie najlepšie podmienky, ale i povinnosť dosahovať vrcholné výkony. Ako mladé dievča o ničom zakázanom vraj nevedela. Müllerová sa po roku 1990 na jedenásť rokov z nemeckého športu vytratila (dnes trénuje talenty v Sasku), ale s Katie kontakty udržuje.

Miery: 98-65-98

Všestranná nemecká kráska (udržuje si ideálne miery 98 - 65 - 98 pri hmotnosti 52 kg) naďalej pôsobí vo filme, vedie spolu so svojou dlhoročnou manažérkou Elisabeth Gottmannovou firmu zaoberajúcou sa marketingom v oblasti športu a zábavného priemyslu. Denne chodí do fitnescentra, osem až deväť hodín spí. Na olympiáde v Calgary stáli na tlačovej besede fotoreportéri v dvanásťrade. Dnes sa o ňu bijú špičky šoubiznisu. Zostala krásnou Carmen. Bizet iste netušil, že jeho skvostné dielo opantá aj ľadové plochy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 772
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 612
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 739
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 644
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 617
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 336
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 141
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 257
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu