
Predstavitelia severoírskych politických strán Gerry Admas (vľavo), Mitchel McLaughlin (v strede) a Martin McGuinness (vpravo) oddýchujú počas náročných rokovaní o mieri. FOTO - REUTERS
kom bol odklad volieb do severoírskeho parlamentu. Tony Blair a Bertie Ahern vyhlásili, že sa o mesiac do provincie vrátia, aby rokovali ďalej.
Blair sa s účastníkmi konfliktu zatvoril na zámku Hillsborough pri Belfaste na dva dni. Odložil dokonca pravidelnú týždennú audienciu u kráľovnej a rokovanie s ruským ministrom zahraničných vecí Igorom Ivanovom. Podľa záverečnej tlačovej konferencie urobili politici „podstatný pokrok“, ktorý nikto z účastníkov nedefinoval. Vie sa, že britská vláda a unionisti tlačili na republikánov, aby sa Írska republikánska armáda (IRA) verejne a presvedčivo odzbrojila a dala najavo, že dáva prednosť politike pred násilím. Predpokladá sa, že rokovanie zlyhalo na požiadavke unionistov, aby boli stanovené sankcie za nedodržanie dohôd. Rôzne požiadavky totiž už na papieri sú, ale pretože slová ako vždy umožňujú rôzne výklady, postup v odzbrojovaní IRA bol pre republikánov prirýchly a pre unionistov zase nepresvedčivý. Republikáni kritizujú nedostatočný postup pri demokratizácii polície a v ďalších opatreniach. Predseda Sinn Fein Mitchel McLoughlin zrejme presvedčivo vystihol atmosféru konferencie, keď povedal: „Nedôverujeme motívom jeden druhého.“
Samostatná regionálna vláda a miestne zhromaždenie, v ktorom zasadajú zástupcovia oboch znepriatelených strán, fungovali v provincii už niekoľko rokov. Zdalo sa, že sa Íri v Beflaste i na miestnej úrovni postupne učia spolupracovať. Britská vláda však pozastavila činnosť miestnych orgánov, keď severoírska polícia začala vlani v októbri vyšetrovať obvinenie, že IRA mala špiónov v kanceláriách protivníkov. To bola posledná kvapka, po ktorej zmizli posledné zvyšky dôvery.
Tony Blair na nočnej tlačovej konferencii povedal, že teraz treba dať čas obom stranám, aby celú záležitosť prerokovali. To môže naznačovať, že sa rysujú z oboch strán závažné ústupky, ktoré zrejme nebudú populárne v členskej základni, takže politickí predstavitelia republikánov i unionistov potrebujú čas, aby ju spracovali.
JIŘÍ MAJSTR, čtk