
Vo Všečínskom zhromaždení ľudových zástupcov zasadá každý rok v marci 2984 zástupcov zvolených na päť rokov. FOTO - REUTERS
Majestátny palácový zjazd v Pekingu obsadili disciplinovaní delegáti z celej Číny, niektorí z nich v tradičnom oblečení. Disciplinovane hlasujú, dlho tlieskajú. Všetky hlasovania delegátov počas dvojtýždňového zasadnutia sú vopred dohodnutou formalitou.
Novinkou tohtoročného zasadnutia je, že rozlúčka s tromi najvyššími predstaviteľmi prebieha úplne pokojne. Komunistická Čína sa od roku 1949 doteraz lúčila so svojimi vodcami vždy za veľmi dramatických okolností - naposledy to tak bolo po krvavom potlačení študentov na Námestí nebeského pokoja v roku 1989.
Teraz ale prebieha všetko podľa dohôd. Starí lídri si pripravili nových. Odovzdanie moci upiekli už minulý rok na zjazde komunistickej strany. Vo funkcii predsedu komunistickej strany vystriedal vtedy Ťiang Ce-mina doterajší viceprezident Chu Ťin-tchao a touto nomináciou bola určená aj prezidentská, ktorú odobria zástupcovia Všečínskeho zhromaždenia.
Ťiang ale úplne neodchádza - ponechal si veľmi dôležitú funkciu predsedu vojenského výboru.
Hlavným bodom programu tohtoročnej schôdze je teda schvaľovanie najvyšších činiteľov: nového prezidenta a novej vlády. Na jej čele bude pravdepodobne terajší vicepremiér Wen Ťia-pao. Z funkcie predsedu parlamentu odíde predseda Li-Pcheng, ktorý sa podieľal v roku 1989 na krvavom potlačení študentských nepokojov.
Včerajší prejav odstupujúceho premiéra Ču Žung-ťiho potvrdil dlhodobý trend. Forma komunistickej politiky sa nemení, jej obsah áno. Čína už nie je krajinou plánovaného hospodárstva. Lúčiaci sa premiér napríklad otvorene hovoril, že frustrácia chudobných ľudí vo veľkých mestách a živoriacich roľníkov na vidieku môže byť hrozbou pre ekonomickú budúcnosť krajiny. Varoval tiež pred veľkými sociálnymi nepokojmi, ktoré už niektoré oblasti zažili. Na severovýchode Číny sú demonštrácie robotníkov prepustených z krachujúcich štátnych podnikov pomerne bežné.
Vystúpenie premiéra a jeho pôsobenie vo funkcii jeden z poslancov ocenil v súkromnom rozhovore pre Reuters známkou 9,99 z desiatich možných. O jeho nástupcovi ale vyjadril veľké pochybnosti - „chýbajú mu schopnosti, odvaha i charizma jeho predchodcu“.
Čínu, ktorá je dnes už aj členom Svetovej obchodnej organizácie, čaká krušné obdobie. Komunistický režim bude musieť pokračovať v trhových reformách v najľudnatejšej krajine na svete. Varovanie Ču Žung-ťiho pred sociálnymi nepokojmi je asi veľmi pravdepodobným proroctvom.
MAREK CHORVATOVIČ
NAJVÄČŠIE PROBLÉMY
- nezamestnanosť
- sociálne nepokoje
- prehlbovanie rozdielu medzi mestami a vidiekom
- korupcia