
Americkí vojaci na cvičení neďaleko demilitarizovanej zóny medzi Kóreami. FOTO - ČTK/AP
Podľa informácií predstaviteľov amerického ministerstva obrany Washington rozhodol o presune 24 strategických bombardérov B-1B a B-52 na základňu na tichomorskom ostrove Guam. Rozmiestnenie týchto síl je podľa hovorcu Pentagonu Jeffa Davisa obranným a zároveň odstrašujúcim opatrením. Ešte pre vyslaním bombardérov rozhodol minister obrany Donald Rumsfeld o posilnení vojenských jednotiek v oblasti západného Tichomoria o dvetisíc vojakov.
Pre možnú hrozbu zo strany severnej Kórey uvažujú Spojené štáty o urýchlení výstavby systému protiraketovej obrany, povedal tento týždeň na stretnutí s americkými novinármi prezident George Bush. Podľa amerického prezidenta je zatiaľ šanca na diplomatické vyriešenie krízy. „Ak by bolo diplomatické úsilie neúspešné, riešením môže byť vojenský úder,“ pripustil potom.
Podľa denníka The New York Times už Pentagon pracuje na konkrétnych plánoch vojenských úderov proti severokórejským cieľom. Uvažuje sa o širokej škále možných operácií od „chirurgických zákrokov“, zničení malého počtu vytypovaných objektov, napríklad jadrových zariadení strelami s plochou dráhou letu, po masívne bombardovanie alebo nasadenie taktických jadrových zbraní proti delostreleckým batériám ohrozujúcim juhokórejský Soul.
Po celý marec potrvá v Južnej Kórei veľké spoločné cvičenie americkej a juhokórejskej armády, ktoré Pchjongjang označuje za prípravu na vojnu. USA majú v súčasnosti v Južnej Kórei 37-tisíc vojakov a tvrdia, že podobné cvičenie tam prebieha pravidelne od roku 1961.
Severná Kórea má tretiu najpočetnejšiu armádu na svete a jej 1,1 milióna mužov v zbrani môže v krátkom čase doplniť ďalších 5 miliónov záložníkov. Minimálne polovica ich je rozmiestnená v blízkosti 38. rovnobežky, tvoriacej hranicu medzi oboma Kóreami.
Juhokórejské hlavné mesto Soul leží päťdesiat kilometrov od 38. rovnobežky. Podľa odborníkov by bolo veľmi ťažké zabrániť Severokórejčanom v tom, aby na začiatku vojenského útoku proti nim nezničili priľahlú časť Južnej Kórey vrátane hlavného mesta.
(pm, sita)