„Žiadostí o sociálne dávky je veľmi veľa,“ hovorí vedúca sociálneho odboru Okresného úradu v Revúcej Iveta Smereková. Na kontroly teda nezostáva veľa času, aj keď vie, že „v prvom rade treba chodiť do terénu“.
Dvom Revúčanom napríklad pozastavili vyplácanie sociálnych dávok, pretože dom, v ktorom bývali, darovali neteri a odsťahovali sa do slobodárne. Keby dom prenajali, alebo predali, neocitli by sa v hmotnej núdzi, hovorí Smereková.
Podobný prípad sa stal v neďalekej Rožňave, kde istá žena poberala sociálnu dávku, hoci bývala u manžela a vlastný byt prenajímala. Na tamojšom okresnom úrade jej vyčíslili „podvod“ na 140-tisíc korún.
Ak má žiadateľ o sociálnu dávku dva domy či byty, z ktorých jeden môže predať alebo prenajať, žiadosť mu zamietnu. Platí to aj vtedy, ak má auto či dva televí- zory.
„Kontrolovať 6-tisíc domácností, keď každá pracovníčka ich má na starosti okolo 450, je veľmi ťažké,“ vysvetľuje vedúca sociálneho odboru v Galante Tatiana Filová.
Udanie, že niekto pracuje načierno, je však len začiatok. „Musíme im to dokázať, nájsť zamestnávateľa, ktorý by to potvrdil,“ hovorí Filová. Niekedy vraj stačí postrašiť a ľudia sa priznajú sami. „Niekedy je však veľmi ťažké získať dôkazy.“
Filová si myslí, že by úradníci mali mať viac právomocí, aby neboli odkázaní len na čestné vyhlásenie žiadateľa o sociálnu pomoc.
„Nemáme ani právo požadovať výpis z banky, či majú na účte nejaké peniaze,“ hovorí. Dôraz podľa nej kladú na autá, dva televízory za nadštandard nepovažuje. „Niekedy má druhý televízor nízku hodnotu. Keby ho poberateľ dávky predal, nevyžije z toho ani mesiac.“