Tváre niektorých hlásateliek, moderátorov a hercov, ktoré sa roky objavovali na obrazovkách a neboli len módne vyrobenými hviezdami, sa nám z očí stratili. Niektorí sa pripomenú reprízou z dávnych čias, iní sa v televízii nezjavujú, ale na divadelných doskách áno, a sú aj takí, o ktorých toho veľa nevieme. Ako spomínajú na prvé dotyky s kamerou?
Božidaru Turzonovovú obsadzovali od 60. rokov najčastejšie do dobových postáv. "S nostlagiou spomínam najmä na nakrúcanie so Štefanom Kvietikom. Bolo to v deň pohrebu nášho kolegu Ivana Mistríka. Jeho tragická smrť - zastrelil sa - bola pre nás veľkým šokom. Recitovala som nad rakvou a museli sme odložiť let do Košíc, kde sme v ten deň nakrúcali film Šiesta noc. Celú noc sme nespali, dlho sme sa rozprávali a nedokázali sa s tým vyrovnať. Ráno sme obaja nevyspatí išli na scénu. Hrali sme manželov, ktorí sa dajú po rokoch odlúčenia opäť dokopy, urobíme rekapituláciu životov a skončíme v v posteli. Pani režisérka nás naaranžovala do postele, začali sa svetelné skúšky, nás nechali na pokoji. A keď sa malo začať nakrúcať, obaja sme tvrdo spali. Zobudil nás smiech štábu."
Pod režijnou taktovkou P. Weigla.
Božidara Turzonovová je stále v popredí záujmu odbornej aj diváckej verejnosti. Hrá vo viacerých incenáciách, ktoré uvádza Činohra SND v Bratislave, nechýba však ani v muzikále Jozefa Bednárika Grék Zorba v nitrianskom Divadle Andreja Bagara. Venuje sa aj pedagogickej činnosti, je profesorkou hereckej tvorby na VŠMU v Bratislave, učí herectvo aj na Akadémii umení v Banskej Bystrici, ktorú založil jej manžel Jozef Adamovič. Plní si tiež povinnosti ako prezidentka filmového festivalu Art film v Trenčianskych Tepliciach. Má dve dospelé dcéry a štyri vnúčatá, ktoré žijú s rodičmi v Arménsku.
Keď dali v v Slovenskej televízii priestor prvým slovenským detektívkam, stal sa Viliam Polónyi poručíkom Michalkom. V triptychu režiséra Ondreja Lettricha Volanie démonov mu nadriadeného, intelektuálne zdatnejšieho kapitána, hral Ladislav Chudík. Pri nakrúcaní jednej časti detektívok v Banskej Štiavnici svoju uniformu využil naostro. Zastavil v nej ako policajt auto, zmeškal totiž autobus na Tále, kde v rovnakom čase nakrúcali film Tango pre medveďa. "Dodnes sa rozosnejem, keď si spomeniem na inscenácie, ktoré sme ešte hrali naživo. Napríklad, rumunská inscenácia Besné baranča mala taký ťažký text, že nám dokonca pedagóg Ondrej Jarjabek navrhol, že nám po interiéri rozloží ťaháky. Tak aj urobil. Slúžku však hrala energická Eva Krížiková, ktorá ich prachovkou pozhadzovala tak, že sme ich kľačiac hľadali na zemi. Rumunský konzul inscenáciu hodnotil pozitívne. Vraj sme použili invenčný nápad a dielo začali netradičným napodobňovaním barancov.
Bývalého divadelného riaditeľa a herca Viliama Polónyiho momentálne najčastejšie vidieť v klube Petráš na štadióne Inter. Tu má svojich známych, priateľov - väčšinou športovcov, s ktorými trávi voľné chvíle. Šport bol vždy jeho veľkou láskou, doteraz obľubuje futbal. Považuje sa aj za znalca červeného vína, ktoré ho kedysi priúčal koštovať básnik Ján Smrek. Na vínko chodievali k pani Madovej s Jurajom Paškom a Pavlom Bunčákom. Sedávali pri Jánovi Smrekovi, ktorý nosieval kvalitný syr a spomínal na Francúzsko. Dôchodca Viliam Polóniy o tom neraz rozpráva svoju synovi, ktorý pracuje ako režisér v Slovenskej televízii.
Dušan Tarageľ nakrútil kedysi pre televíziu desať inscenácií ročne. Samozrejme, hral aj v divadle a v televíznych seriáloch. Herectvo začal študovať v roku 1967 a o rok neskôr už pracoval pre Slovenskú televíziu. V inscenácii Duo Charlie uvidel kameru prvýkrát. "Mal som v nej iba malú úlohu čašníka, ale ako hladnému študentovi mi stále škvrčalo v bruchu. Obsluhoval som Máriu Kráľovičovú s Elom Romančíkom. Strašne som im ten anglický biftek závidel. Záber sme opakovali šesťkrát a vždy museli jedlo zjesť. Marke Kráľovičovej prišlo zle, takže sa muselo dokrúcať aj na druhý deň."
"Nezabudnuteľné sú pre mňa aj dva roky práce s estónskym hercom Brunom Oja na osemdielnom televíznom seriáli Útek zo zlatej krajiny, ktorý kúpila maďarská, poľská aj rakúska televízia."
Dušan Tarageľ oslávil nedávno životné jubileum - 55 rokov. Na nedostatok práce na našej prvej divadelnej scéne si nesťažuje. V súčasnosti hrá v pätnástich predstaveniach mesačne, pravidelne navštevuje dabingové štúdio a na záver každej divadelnej sezóny varí pre svojich kolegov pochúťky z húb. Je totiž vášnivý chalupár. Jeho záľubou je aj zbieranie veselých príhod z kuloárov divadelného života.
Komediálny herec Milan Kiš bol vždy vernejší divadlu ako filmu. Má však aj svoje obľúbené postavy pred kamerou. V úsmevnom Jakubiskovom filme Nevera po slovensky stvárnil Milan Kiš dedinského vynálezcu Edisona. "V istej etude som mal pripáliť dáme cigaretu. Môj zapaľovač v tvare jeleňa z ťažkého bronzu mal tak zanesené útroby, že keď som stisol zapaľovanie, vyšľahol plameň, jeleň sa roztrhal na márne kusy a moje prsty sa zmenili na špekáčiky. Lekári však zistili, že prsty sú skôr udreté ako spálené, a tak ma rovno vrátili na pľac. Pochopiteľne, scénu bolo treba zopakovať, aj keď sa všetci ešte trocha triasli."
Dlhoročný protagonista nitrianskeho Divadla Andreja Bagara, bratislavský rodák Milan Kiš je už síce osem rokov na dôchodku, ale v nitrianskom divadle ponuky stále dostáva. Naposledy alternoval hlavnú postavu Tovjeho s Mariánom Slovákom v muzikále Fidlikant na streche. Momentálne tvrdí, že má obdobie zimného spánku. "Zjari opäť začnem chodiť ku kamarátovi do vinohradu, v lete a na jeseň na huby. A budem čakať na ďalšie herecké príležitosti."
Oľga Šalagová začínala v televízii v 60. rokoch. Študovala herectvo, keď ju obsadili do inscenácie Tuhý uzol Tendriakov, kde viedli s Ivanom Čílíkom zamilovaný dialóg. "Čilík ma tak vášnivo hodil do kopy sena, že na nás padol stoh. Kým sme sa z neho vyhrabali, bolo počuť iba stony, čo pri živom vysielaní zachránila iba dnes už nebohá Eva Poláková, ktorá namiesto nášho dialógu vyrozprávala divákom, o čo ide. Menej smiešne však bolo, keď sme nakrúcali Volanie démovov a Elo Romančík mi mal dať facku. Pán režisér Lettrich nás ponúkol pohárikom a povzbudil tak dobre, až mi Elo Romančík zlomil nos. Ako bolestné som však dostala krásnu kyticu."
Bývalá herečka nitrianskeho Divadla Andreja Bagara, členka Poetickej scény a štátna tajomníčka Ministerstva kultúry z hudecovských čias Oľga Šalagová už nehrá ani v muzikále Mníšky. Jej hlas počuť z rozhlasových incenácií, zaznieva aj z dabingu. Oľga Šalagová je na voľnej nohe a okrem toho, že žije uprostred hudby, lebo sa stará o hudobných skladateľov - manžela Milana a syna Rastislava Dubovského, študuje Univerzitu tretieho veku na FF UK v Bratislave. Momentálne študuje dejiny Európy.