Dve hodiny po polnoci zo soboty na nedeľu sa v japonskej Fukuoke rozplavbami začne najočakávanejšia časť svetového šampionátu - bazénové plávanie. Štadión Marina Messe je podľa organizátorov najmodernejší, aký kedy mali plavci k dispozícii. Sú na ňom tri 50 m bazény a je vystavaný zo špeciálne vystuženej plastickej hmoty. Japonci jeho propagáciu poňali naozaj po svojom, umožnili verejnosti, aby si jeho kvalitu tesne pred začiatkom súťaží vyskúšala sama. Na štarte síce bude chýbať 17 majstrov sveta z ostatného šampionátu v austrálskom Perthe, ale väčšina disciplín bude mať napriek tomu dramatický náboj.
Thorpe sníva o siedmich zlatých
Jedným z najsledovanejších mužov na štarte by mal byť austrálsky superhrdina Ian Thorpe. Krauliarsky fenomén, ktorý šokoval svet titulom na 400 m na ostatných MS doma v Perthe. V tej chvíli sa stal najmladším majstrom sveta plaveckej histórie. Mal len 15 a na konte už striebro z Panpacifických hier vo Fukuoke rok predtým. Aj preto ho tento týždeň po prílete zo Singapuru, kde austrálski plavci týždeň trénovali, vítali v dejisku MS ako veľkú hviezdu.
Plagáty s jeho portrétom zdobia celú Fukuoku a dnes 18-ročný Ian sa nestačil čudovať popularite, akej sa v meste a celom Japonsku teší. „Ani doma sa mi nestáva, že prejdem po ulici a nikto ma nepozná, ale tu ma pozná vari každý,“ posťažoval i potešil sa austrálsky miláčik.
Počas nadchádzajúcich súťaží si na svoje plecia naložil poriadne veľké sústo. Prihlásil sa do siedmich disciplín. A v každej chce vyhrať. „Prečo nie? Od olympiády som čosi zhodil a cítim sa v lepšej forme ako kedykoľvek predtým,“ vyhlásil trojnásobný olympijský víťaz, ktorý má v pláne štartovať v troch štafetách plus 200, 400 a 800 m voľný spôsob. A premiérovo, po nečakanom triumfe na národných majstrovstvách aj na sto kraul. „Bude to ,makačka‘ všetko stihnúť. Ale idem do toho,“ trúfa si Ian.
Najväčšie problémy pri dosiahnutí smelých cieľov mu odborníci predpovedajú na dvojstovke a štvorstovke, ktoré popláva aj výborný Holanďan Pieter van den Hoogenband. Olympijský víťaz na 200 m absolvuje štvorstovku na veľkom podujatí premiérovo. „Rozhodol som sa, že päťdesiatku tentoraz vynechám a skúsim štvorstovku. A že ma v nej čaká Thorpe? Aspoň bude zaujímavý súboj. A na olympiáde som ho porazil,“ usmial sa Hoogenband, ktorý si za svoje doterajšie výkony na šampionátoch vyslúžil prezývku lietajúci Holanďan.
Mrzí ho len jediné: neúčasť dvojnásobného majstra sveta a olympijského víťaza z Barcelony i Atlanty Rusa Alexandra Popova. Počas zasadania MOV v Moskve prechladol, chytil angínu so zápalom mandlí a Fukuoku s ľútosťou vzdal. „Bol by to krásny boj. Vždy s ním rád súťažím a rešpektujem ho,“ povzdychol si Pieter.
Prsiarskym favoritom Sludnov
Motýľkarské trate sľubujú zaujímavý súboj medzi olympijským víťazom Švédom Larsom Frolanderom a austrálskou dvojicou Geoff Huegill - Michael Klim. Druhý menovaný síce na chvíľu austrálsku plaveckú rodinu, túžiacu dokázať, že je stále najlepšia na svete, zaskočil zranením kolena, ale už je opäť v poriadku a Austrália si vydýchla. Klim (rodák z poľskej Gdyne) by jej v Japonsku citeľne chýbal, veď vo Fukuoke bude obhajovať štyri zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu.
Po rokoch slabej výkonnosti prežívajú rozmach aj prsiarske disciplíny mužov. Najmä vďaka Rusovi Romanovi Sludnovovi. Koncom júna dokázal na národných majstrovstvách Ruska takmer nemožné - aj v najpomalšej plaveckej disciplíne pokoril na stovke minútovú hranicu. A pred MS je rovnako veľkým favoritom ako Thorpe na krauliarskych tratiach.
Hoogenband s de Bruijnovou krotia holandský ošiaľ
S veľkými nádejami upierajú oči do krajiny vychádzajúceho slnka aj Holanďania. Po piatich olympijských prvenstvách v Sydney prežíva tamojšie plávanie obrovský boom. Okrem van den Hoogenbanda popláva v Japonsku aj druhá ich megastar - Inge de Bruijnová. Plavkyňa, ktorá v Sydney brala všetky tri zlaté medaily. Každú za svetový rekord (márne ju na 100 m motýlik naháňala aj strieborná Martina Moravcová).
Obaja sa však tento týždeň na tlačovke v dejisku šampionátu snažili preventívne upokojiť prehnané očakávania. „Tri individuálne zlaté určite nezískam. Už len preto, že sa mi disciplíny krížia a niečoho sa musím vzdať. Sydney bolo mojím maximom, viac už človek nemôže dokázať,“ vyhlásila Inge. „Urobím však pre úspech všetko, veď titul z MS v dlhom bazéne stále žiaden nemám.“
Opatrný je i holandský tréner Jacco Verhaeren, ktorého vraj stálo veľa úsilia, aby ich opäť donútil tvrdo ,makať‘. „Po olympijských úspechoch totiž viac vystupovali v televízii a otvárali supermarkety, ako trénovali. Som zvedavý, nakoľko to vo vode bude poznať,“ vyhlásil kouč, ktorý po OH trénoval mládež v JAR a neskôr vo Vietname a v Kórei.
Volkerová chce plávať s delfínmi
S optimizmom odcestovala do Japonska aj Nemka Sandra Volkerová. Bodaj by nie, zverenkyňa manžela banskobystrickej plavkyne Ivany Walterovej má na konte nielen tvrdý tréning, ale v tohtoročných tabuľkách je prvá hneď v troch disciplínach - na 50 a 100 m voľný spôsob a 50 m znak. „Vo Fukuoke zažijete možno najlepšiu Sandru, aká kedy na MS štartovala,“ tvrdí 52-násobná medailistka z vrcholných šampionátov.
V Japonsku má okrem titulov i ďalší sen - zaplávať si s delfínmi. „Je to ako začarované, vždy, keď som tam bola, boli preč. Hádam ich teraz zažijem,“ vyznala sa Nemka.