
Slovenská poisťovňa sa pomaly dostáva pod drobnohľad investorov. Vstup strategického investora do najväčšej poisťovne na Slovensku zatiaľ nie je presne stanovený, štát ju chce predať až po sprivatizovaní bánk. FOTO – TASR
BRATISLAVA – Slovenská poisťovňa, v podobe, v akej ju poznáme, sa o menej ako rok stane minulosťou. Okrem konca jej monopolu v zákonnom poistení áut ju čaká najmä zmena majiteľa. Proces privatizácie poisťovne sa v týchto dňoch reálne rozbehol.
Prvým krokom k odštátneniu je výber poradcu, ktorý bude prítomný v procese privatizácie až do jej konca. Podľa informácií ministerstva financií prejavilo záujem o túto úlohu sedem firiem. Privatizačná komisia odporučila, aby všetkých sedem postúpilo do ďalšieho kola výberu.
Hoci harmonogram privatizácie poisťovne sa – podobne ako pri ostatných finančných inštitúciách – oneskoril, už v júni by mal pokračovať zverejnením inzerátov v domácej aj v zahraničnej tlači o vypísaní tendra. O záujme investorov existujú len dohady. Odhad, podľa ktorého bude o poisťovňu veľký záujem, nedávno vyslovila ministerka B. Schmögnerová.
Jednou z komplikácií predaja poisťovne by mohli byť nejasnosti okolo akcionárskej štruktúry. Medzi štátom a súkromným akcionárom poisťovne totiž stále nie je doriešený spor o platnosti navyšovania základného imania na sklonku roka 1999. Ministerstvo financií vtedy navyšovalo imanie poisťovne o dve miliardy korún prostredníctvom akcií s nominálnou hodnotou 100 miliónov korún. Menšinový vlastník – Penta Group – proces navyšovania spochybnil a výsledkom je, že v obchodnom registri stále nie je zapísaná zmena základného imania. Podiel štátu tak napriek navýšeniu kapitálu predstavuje niečo vyše 50 percent.
Predmetom tendra by však mal byť balík takmer 80 percent akcií. Vyše 57 percent základného imania by malo vlastniť ministerstvo financií, 21,4-percentný podiel pripadá na Fond národného majetku SR.
Pôvodným zámerom štátu bolo predať poisťovňu až po zrušení jej monopolu v zákonnom poistení motorových vozidiel, pretože v tom čase bude zrejmé, aký trhový podiel si zachová. Vzhľadom na posledný odklad demonopolizácie na začiatok roka 2002 však tento zámer nevyjde. V roku 2000 sa poisťovni podarilo udržať si nadpolovičný podiel na poistnom trhu. Aj po demonopolizácii by jej však stále malo patriť približne 40 percent trhu. Jediný odhad privatizačnej ceny poisťovne doteraz zverejnil jej prezident Rudolf Janáč. V lete minulého roka ju ocenil na tri až päť miliárd korún.
JURAJ JAVORSKÝ