Stalinov pohreb bol pre Rusko skutočnou tragédiou. Stovky ľudí, ktorí sa s ním chceli v Moskve rozlúčiť, ušliapali v tlačenici. Údajne malo ísť až o 1500 mŕtvych. FOTO - ARCHÍV ČTK
Stalin sa podľa mnohých odhadov stal najväčším zločincom 20. storočia. Počet jeho obetí prevyšuje i obete režimu vodcu komunistickej Číny Mao Ce-tunga alebo Adolfa Hitlera. Smrťou krutovládcu, ktorý vládol neobmedzenou mocou od roku 1927, sa skončila jedna z najtragickejších epoch v dejinách.
Podľa odhadov bolo popravených v stalinských čistkách, zahynulo v obávaných pracovných táboroch (gulagoch) alebo v občianskej vojne a podľahlo hladomoru v 30. rokoch 43 miliónov ľudí. Pre Stalinových obdivovateľov sú však straty cenou za veľmocenské postavenie Ruska a ZSSR.
Historici sa stále hádajú, čím Stalin naozaj bol. Pre jedných bol zakomplexovaným paranoikom a megalomanom, pre druhých chladne kalkulujúcim monštrom.
Muž, ktorý si zvolil prezývku Stalin (po rusky „staľ“ znamená oceľ), sa narodil 21. decembra 1879 v gruzínskom meste Gori v Južnom Osetsku, kde ho dodnes uctievajú. Z pravoslávneho seminára bol vylúčený vraj za revolučnú aktivitu, v roku 1901 sa stal profesionálnym revolucionárom.
Do čela boľševikov sa Stalin dostal v roku 1922 na návrh Lenina, ktorý však vo svojom testamente varoval pred tým, aby Stalin získal veľkú moc. V roku 1927 Stalin zvíťazil nad protivníkmi v strane a stal sa najmocnejším mužom v krajine. Začalo sa „budovanie socializmu v jednej krajine“: kolektivizácia poľnohospodárstva a industrializácia, likvidácia všetkých domnelých odporcov, kulakov, kňazov i najbližších spolupracovníkov a priateľov vrátane armádnych špičiek a kultúrnej elity. Už s oslabenou armádou sa po tragickej dohode s Hitlerom zapojil do boja proti Hitlerovi a víťazstvo v druhej svetovej vojne a úspechy na Jaltskej i Postupimskej konferencii ho utvrdili v jeho nepremožiteľnosti. Čistky pokračovali až do jeho smrti.
Autor: DAVID PREISLER, čtk