
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
spoločnej privatizácie, museli by sme označiť tento tender za neaktuálny a museli by sme vytvoriť nové podmienky tendra a privatizácie. Ale týmto v žiadnom prípade nechcem spochybniť doterajšie výberové konanie, pretože sú to len filozofické úvahy,“ povedal minister hospodárstva Robert Nemcsics.
Podľa neho je legitímne daný a platný proces privatizácie tak, ako bol stanovený a komisia vyhodnocuje predbežné ponuky na základe pôvodného zadania. Slovenská strana zatiaľ nekonzultovala s českou vládou možnosť spoločnej privatizácie.
Niektorí odborníci podľa agentúry SITA predpokladajú, že spoločná privatizácia energetiky s ČR by mohla z hľadiska celkových výnosov prispieť k úspešnému ukončeniu transakcie. „Proti tomu sú názory, že privatizovať energetiku ako celok pravdepodobne nebude možné a z hľadiska možných výnosov predaj jadrových zdrojov nesplní očakávania Fondu národného majetku SR,“ upozornil Nemcsics.
Fond národného majetku v súčasnosti vlastní 100 percent akcií Slovenských elektrární. Štát vypísal tender na predaj 49-percentného podielu v elektrárňach 1. augusta 2002. Predbežné ponuky na kúpu minoritného podielu v SE podalo spolu osem subjektov, pričom ide o európskych strategických investorov.
Ani jeden investor však neprejavil záujem o elektrárne vcelku a uchádzači sa tiež menej zaujímajú o jadrové aktíva. Predpokladá sa, že predbežný záujem prejavili súčasní investori do slovenských rozvodných sietí, ktorými sú francúzska skupina EDF a nemecké koncerny E.ON a RWE. Z Veľkej Británie by sa o kúpu podielu v SE mohli uchádzať spoločnosti International Power a British Energy. Nie je vylúčené, že záujem prejavili aj taliansky Enel, ktorý už v minulosti prejavil záujem o slovenské distribučné spoločnosti. (sita, jj)