
Na stretnutí primátorov K – 8 chýbal Ján Králik z Banskej Bystrice a Juraj Liška z Trenčína. Zľava: Milan Benč, Andrej Ďurkovský, Zdenko Trebuľa, Ferdinand Vítek, Štefan Bošnák a Ján Slota. FOTO PRE SME – RÓBERT SÁNDOR
KOŠICE – Primátori krajských miest Slovenska združení v klube K – 8 sú znepokojení spôsobom prechodu kompetencií v oblasti školstva. Od 1. júla minulého roku, keď štát presunul predškolské zariadenia a základné školy pod samosprávy, sa problémy prehlbujú. Príčinou je podľa primátorov „legislatívna nepripravenosť“ procesu.
Štát delimitoval na mestá aj majetok bez právoplatných kolaudačných rozhodnutí, revíznych správ a majetkovoprávneho vyrovnania nehnuteľností vrátane pozemkov. Dlhoročné zanedbávanie údržby budov a zariadení spôsobilo, že niektoré školy a predškolské zariadenia sú v dezolátnom stave na hranici prevádzkyschopnosti. „Z vlastných rozpočtov miest a pri tomto systéme financovania nie sme schopní situáciu zmeniť,“ upozornil včera po rokovaní Klubu primátorov krajských miest hostiteľ, primátor Košíc Zdenko Trebuľa.
Primátori vidia jedno z východísk v zmene súčasného modelu financovania škôl. Peniaze vrátane prevádzkových a mzdových nákladov by mali dostávať nie podľa počtu tried, ale počtu žiakov. „Obce a mestá takto budú mať dlhodobo jasnú perspektívu a môžu sa rozhodnúť, či prostriedky využijú na prevádzku, alebo na kapitálové výdavky,“ povedal primátor Nitry Ferdinand Vítek. Podľa jeho názoru súčasný stav financovania bráni aj racionalizácii školstva: „Málokde dobrovoľne znížia počet tried, pretože škola by dostala menej peňazí.“
V racionalizácii siete škôl vidí veľké rezervy aj primátor Trnavy Štefan Bošnák. Podľa jeho vyjadrenia štát a jeho úradníci nenašli odvahu prijímať nepopulárne opatrenia, ktoré by reagovali na pokles počtu žiakov a viedli k lepšiemu využívaniu prostriedkov zo štátneho rozpočtu.
Primátor Žiliny Ján Slota považuje problém financovania školstva za dôsledok nejasného daňového systému. „Súčasné centrálne orgány centralizujú moc viac ako za komunizmu,“ povedal Slota. Podľa jeho vyjadrenia prechod kompetencií bez daňovej reformy je len fikciou.
Primátori krajských miest žiadajú, aby vláda v rozpočte na tento rok zohľadnila aj rast cien energie a ukončila delimitáciu škôl vyčlenením financií na odstránenie závad a kapitálové investície podľa delimitačných protokolov. „Môže sa stať, že príde hygienik a školy nám jednoducho zavrie,“ zdôraznil primátor Nitry Ferdinand Vítek.
MIKULÁŠ JESENSKÝ